pb
pb
pb
pb
pb
pb
facebook
  • jak dbać o drewno

    Jak dbać o okna drewniane?

 

 

Zasady pielęgnacji i konserwacji stolarki drewnianej

Szlachetność materiału jakim jest drewno sprawia, że należy mu się odpowiednia troska. Jego niewątpliwą zaletą jest długowieczność, ale i nieskomplikowana pielęgnacja. Dzięki temu drewniane okna i drzwi mogą być źródłem satysfakcji i komfortu dla wielu pokoleń.

 

Systematyczność

Regularność to podstawa dbałości o okna i drzwi drewniane. Przynajmniej dwa-trzy razy w roku należy je gruntownie oczyścić. Najlepiej robić to przed okresem letnim i zimowym. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych – by zanieczyszczenia nie uszkodziły powłoki lakierniczej.

Czystość

Czyszczenie najlepiej wykonać wykorzystując ciepłą wodę i delikatny detergent np. płyn do naczyń. Wystarczy dodać kilka kropel do wody. Taka mieszanka idealnie usunie kurz i wszelkie zanieczyszczenia z drewnianych okien i drzwi. Po wyczyszczeniu warto nałożyć na ramy specjalnie do tego przeznaczoną emulsję pielęgnacyjną.

 

Stan techniczny

Systematyczna kontrola stanu technicznego jest niezwykle istotna. Pozwala na szybkie wykrycie i wyeliminowanie ewentualnych uszkodzeń. Warto sprawdzić czy na ramach nie pojawiły się pęknięcia, odpryski czy łuszczenia. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z fachowcem, który dokona profesjonalnej renowacji uszkodzonej powierzchni. Stan powłok warto także kontrolować każdorazowo po gradobiciu – by na bieżąco eliminować ewentualne uszkodzenia.

 

Okucia i śruby też są ważne

 Warto sprawdzać poprawność działania okuć. Co najmniej raz w roku wskazane jest smarowanie i oliwienie wszystkich zasadniczych z punktu widzenia funkcjonowania elementów okucia, po uprzednim usunięciu zanieczyszczeń. Dobre naoliwienie okuć na skrzydle i ościeżnicy gwarantuje lekkość ich działania i chroni je przed zbyt wczesnym zużywaniem. Do konserwacji warto stosować dostępny w wyspecjalizowanych placówkach handlowych smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów.

Równie istotna jest kontrola położenia śrub. Uszkodzone lub poluzowane wkręty należy niezwłocznie wymienić.

 

Konserwacja

W zależności od warunków eksploatacji powinno się odnawiać powłokę lakieru, którą pokryte są powierzchnie ram i ościeżnic. W ramach przygotowania powierzchni do malowania należy ją odkurzyć, oczyścić i osuszyć. Malowanie należy wykonywać przy użyciu tych samych środków, które były pierwotnie stosowane w temperaturze otoczenia pomiędzy 10-24˚C, natomiast wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 85%.

Pielęgnacja drewnianych drzwi wygląda bardzo podobnie. Ważne jest zarówno regularne czyszczenie jak i konserwacja. Przy czym szczególną dbałością należy otoczyć drzwi zewnętrzne, jako bardziej narażone na szkodliwe czynniki.

Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja gwarantuje, że drewniane okna i drzwi będą nam służyć przez lata.