Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja
  • jak dbać o drewno
    Jak dbać o drewniane okna?




JAK DBAĆ O OKNA DREWNIANE?

Zasady pielęgnacji i konserwacji stolarki drewnianej

Szlachetność materiału jakim jest drewno sprawia, że należy mu się odpowiednia troska. Niewątpliwymi zaletami drewna są jego długowieczność i nieskomplikowana pielęgnacja. Dzięki odpowiednio prowadzonej konserwacji zadbane drewniane okna i drzwi będą źródłem satysfakcji i komfortu dla wielu pokoleń ich użytkowników.

Systematyczność

Systematyczność w pielęgnacji jest podstawą dbałości o okna i drzwi drewniane. Przynajmniej dwa-trzy razy w roku drewnianą stolarkę otworową należy gruntownie oczyścić. Czynność tę najlepiej wykonać jest przed okresem letnim i zimowym. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych – gromadzące się stopniowo zanieczyszczenia nie uszkodzą wówczas powłoki lakierniczej.

Czystość

Czyszczenie konstrukcji najlepiej jest wykonać przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem kilku kropli łagodnego detergentu, choćby płynu do mycia naczyń. To rozwiązanie idealnie usunie kurz i wszelkie zanieczyszczenia z drewnianych okien i drzwi. Zaś już po wyczyszczeniu – warto nałożyć na umyte ramy przeznaczoną specjalnie do tego celu emulsję pielęgnacyjną.

Kontrola stanu technicznego

Regularna kontrola stanu technicznego drzwi i okien jest niezwykle istotna – pozwala na szybkie wykrycie i wyeliminowanie potencjalnych uszkodzeń. Warto więc sprawdzać, czy na ramach nie pojawiły się przypadkiem pęknięcia, odpryski lub łuszczenie się powłoki lakierniczej. Jeśli tak – najlepiej od razu skontaktować się z serwisem, który dokona profesjonalnej renowacji uszkodzonej powierzchni. Stan powłok lakierniczych należy także każdorazowo kontrolować po gradobiciu, by na bieżąco eliminować ewentualne uszkodzenia i nie dopuścić do ich powiększania się.

Okucia i śruby też są ważne

Istotne z punktu widzenia funkcjonalności okna jest systematyczne sprawdzanie poprawności działania jego okuć. Dlatego przynajmniej raz w roku należy smarować i oliwić wszystkie zasadnicze z punktu widzenia funkcjonalności elementy okucia, oczywiście po uprzednim usunięciu z konstrukcji zanieczyszczeń. Odpowiednie naoliwienie okuć na skrzydle i ościeżnicy zagwarantuje lekkość ich działania oraz uchroni je przed zbyt wczesnym zużywaniem się. Do konserwacji najlepiej jest używać dostępnego w specjalistycznych placówkach handlowych smaru lub oleju maszynowego, koniecznie bez zawartości żywic i dodatku kwasów.

Równie istotna jest kontrola położenia wkrętów mocujących okucia. Uszkodzone lub poluzowane wkręty najlepiej niezwłocznie wymienić.

Konserwacja

W zależności od występujących warunków eksploatacji powinno się także odnawiać pokrywającą powierzchnie ram i ościeżnic powłokę lakierniczą. W ramach przygotowań do malowania należy powierzchnię odkurzyć, oczyścić, odtłuścić i osuszyć. Malowanie trzeba będzie wykonywać przy użyciu tych samych środków, które były stosowane pierwotnie. Prace trzeba przeprowadzić w temperaturze otoczenia pomiędzy 10-24˚C, natomiast wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 85%.

Zasady pielęgnacji drzwi drewnianych są zbliżone do sposobu pielęgnacji okien. Ważne jest zarówno regularne czyszczenie, jak i konserwacja drzwi. Szczególną dbałością należy otoczyć drzwi zewnętrzne, są bowiem bardziej narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, chemicznych, mechanicznych itp.

Warto zapamiętać, że odpowiednia i systematyczna pielęgnacja gwarantuje, że drewniane okna i drzwi będą nam doskonale służyć przez lata.