Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Podstawowe zasady montażu okien

Dopasowanie okien do ościeża

Równie istotne co parametry własne okien, jest sposób ich montażu. Oczywiście instalację zleca się fachowcom, ważne jednak by sami inwestorzy mieli przynajmniej podstawową wiedzę odnośnie tego, jak proces ten powinien przebiegać w praktyce.

Prawidłowe przygotowanie podłoża

Dobrą ekipę montażową można poznać po tym, jaką uwagę przywiązuje do poszczególnych etapów pracy, a także z jaką dbałością realizuje pierwszy etap, czyli przygotowanie podłoża. Polega on na usunięciu z ościeży wszelkich zanieczyszczeń i luźnych warstw materiałów, które mogłyby przyczynić się do powstawania tzw. mostków termicznych. Te ostatnie są bardzo niebezpieczne i prowadzą przede wszystkim do zawilgocenia ścian, a tym samym rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Dopasowanie okien do ościeża

Oczywiście etap ten trzeba wykonać jeszcze zanim okna dotrą na miejsce montażu, trzeba jednak wspomnieć, jak ogromne znaczenie ma ich wielkość. Niebezpieczne jest bowiem zarówno montowanie okien „na styk”, jak i zbyt małych. Zbyt duża stolarka będzie skutkowała powstawaniem naprężeń wywołanych zmianami temperatury, a także uniemożliwi aplikację wystraczającej ilości pianki montażowej (pianka ta jest bardzo istotna, bowiem odpowiada za szczelność otworu). Co w przypadku zakupu zbyt małych okien względem ościeża? Wówczas konieczne będzie wypełnienie bardzo szerokiej szczeliny dużą ilością pianki, co finalnie może doprowadzić nawet do wypchnięcia okna.

Prawidłowe mocowanie

Jeśli rozmiar stolarki okiennej jest prawidłowy i podłoże zostało odpowiednio przygotowane do pracy, można przejść do montażu. Odbywa się on za pomocą tzw. kotew albo dybli mocujących, przy czym trzeba pamiętać o ich dostatecznej liczbie. Pozwoli to zagwarantować oknu dobrą stabilizację, a tym samym uniknąć rozszczelnień i deformacji ościeżnicy pod wpływem naporu.

Dostateczna ilość pianki montażowej

Jednym z ostatnich etapów montażu okien jest wypełnienie szczeliny pianką montażową. Tutaj również bardzo istotną rolę odgrywa doświadczenie fachowców, gdyż nie można zaaplikować jej ani zbyt mało (ryzyko wystąpienia mostków termicznych), ani zbyt dużo (prawdopodobieństwo zdeformowania się profilu okna).

Jak widać montaż stolarki okiennej bez wątpienia trzeba zlecić doświadczonej ekipie, która będzie wiedziała, jak zrobić to w sposób rzetelny i solidny.