Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Parametry okien dębowych. Co warto wiedzieć przed zakupem?

okna dębowe

Polskie okna drewniane są najczęściej produkowane z następujących gatunków drzew: sosna, świerk, modrzew i dąb. Zanim wybierzesz konkretny produkt, warto poznać zalety i właściwości każdego modelu, gdyż to od właściwości materiału może zależeć jakość inwestycji. Co warto wiedzieć o oknach dębowych?

Klasyczne piękno naturalnych materiałów

Dąb od stuleci budził podziw – dla wielu plemion jego niezwykły wygląd był symbolem boskości. To drzewo, które pojawia się w kulturze i religii starożytnych Greków, Rzymian i ludów nordyckich. Od wieków dąb kojarzy się z długowiecznością, siłą, trwałością i imponującym pięknem. Jak jest dzisiaj? Drewno dębowe sprawdza się przy produkcji okien, drzwi, parkietów i schodów. W czym tkwi sekret jego niezwykłości?

Co warto wiedzieć o drewnie dębowym?

Dębina to bardzo twardy materiał, średnio podatny na kurczenie, mimo to dość łatwo może poddać się obróbce. Można ją sklejać, barwić i wyginać, realizując niestandardowe projekty stolarskie i zachowując przy tym najwyższą jakość. Drewno dębowe charakteryzuje się nierównomiernym rozmieszczeniem słoi – o różnej wielkości i wielu kształtach. Z czasem jego kolor zaczyna ciemnieć i przyjmować odcień ciemnobrązowy (lub jasnobrązowy), dzięki czemu okna dębowe wyróżniają się nieprzemijającym pięknem, pełnym elegancji i klasy.

Jakie są zalety okien dębowych?

Choć okna dębowe nie należą do najtańszych inwestycji, to jednak warto je wybrać, jeśli chcesz cieszyć się piękną stolarką przez lata. Ze względu na unikalne właściwości dębiny okna charakteryzują się bardzo mocnymi ramami, wytrzymałymi ościeżnicami, czyli takimi parametrami, których na próżno szukać w ofercie okien z PVC. Nie wypaczają się pod wpływem zmieniających się warunków pogodowych, np. wysokiej temperatury. Jeżeli będą odpowiednio pielęgnowane, mogą stanowić piękną oprawę na lata.