Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Czy opłaca się wymieniać stare okna?

wymiana okien

Stare, nieszczelne okna powodują duże straty ciepła i raczej szpecą dom, niż do zdobią. Współcześnie produkowane okna drewniane nie mają już wiele wspólnego z oknami z dawnych lat. Co możemy zyskać, jeśli zdecydujemy się na ich wymianę?

Okna drewniane dawniej

Określenie „zimne okna” pochodzi z czasów, kiedy miały one co najwyżej dwie szyby w oddzielnych ramach, co utrudniało ich czyszczenie. Okna te były dość trwałe. Odpowiednio konserwowane wytrzymywały kilkadziesiąt lat, jednak miały – jak na obecne warunki – zbyt niską izolacyjność termiczną. Ich istotną wadą była też mała szczelność i spowodowany tym niekontrolowany napływ zimnego powierza, który był szczególnie odczuwalny przy zimnych wiatrach i dużych mrozach. Powodowało to bardzo duże straty ciepła, a co za tym idzie, znaczne koszty ogrzewania. Wiele z tych drewnianych okien znajdziemy w starszych domach i mieszkaniach do dziś. Jeśli rozważamy wymianę okien drewnianych, powinniśmy pamiętać, że obecnie produkowane okna drewniane mają nie wiele wspólnego z oknami z lat 80. Przełomem w produkcji nowoczesnych okien drewnianych, było wprowadzenie do produkcji okna jednoramowego.  Nowa konstrukcja pozwalała zastosować okucie obwiedniowe, szybę o lepszych parametrach izolacyjnych oraz termookapnik. Jako pierwszy wprowadził ten standard do masowej produkcji Urzędowski. Efektem tego, są okna drewniane, które nie ustępują parametrami, funkcjonalnością tym wykonanym z PCV.

Okna drewniane obecnie

Nowoczesne okna drewniane są trwałe i szczelne oraz dostosowane do norm unijnych. Znacząco różnią się konstrukcją i parametrami od okien z dawnych czasów. Współcześnie dostępne dobre okna drewniane mają pakiety dwu- lub trzyszybowe. Wyróżniają się one tym, że w przestrzeni międzyszybowej znajduje się komora wypełniona próżnią lub gazem szlachetnym i ramki termiczne, co znacząco poprawiło ich energooszczędność i  izolacyjność. Nie powinno więc zaskakiwać to, że mają one o wiele lepszą izolacyjność cieplną. Warto zwrócić uwagę także na to, że nowoczesne okna drewniane skutecznie chronią przed hałasem oraz są o wiele łatwiejsze w użytkowaniu – wygodniejsze w uchylaniu i otwieraniu oraz proste w czyszczeniu. Nie wspominając już o ich walorach estetycznych, jakie daje możliwości dobrania różnego rodzaju drewna, jego wybarwienia czy dobrania odpowiednich profili.

Wszystko to sprawia, że zakup dobrych okien drewnianych jest więc inwestycją, która się opłaca zarówno pod względem użytkowym, ekonomicznym, jak i estetycznym.