Jak zabezpieczyć drewniane drzwi zewnętrzne przed warunkami atmosferycznymi?

Drzwi zewnętrzne to istotny element każdego budynku oraz wizytówka domu. Zabezpieczają one przed dostaniem się do środka niepowołanych osób, chronią zgromadzony dobytek, a przede wszystkim zabezpieczają wnętrze przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, grad czy słońce. Z powodu niskiej temperatury na zewnątrz, na drzwiach często osadza się woda, która niestety może wnikać w mikrouszkodzenia powłoki lakierniczej i osłabiać konstrukcję skrzydła.
Drzwi zewnętrzne to także ozdoba domu, dlatego wiele z nas stawia na jakość oraz właściwości użytkowe i wybiera dobre drewniane drzwi zewnętrzne. Mogą być one wykonane z różnych gatunków drewna, np. meranti, dąb, sosna, teak, iroko czy orzech amerykański. Lite drewno to synonim trwałości i jakości. Trudno odmówić mu także walorów dekoracyjnych.
Aby zabezpieczyć zewnętrzne drzwi drewniane przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, warto zdecydować się na wykonanie zadaszenia. Daszek osłoni drzwi nie tylko przed opadami śniegu, deszczu i mrozem, ale także osłoni je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Poza daszkiem warto już na etapie budowy domu zdecydować się na umieszczenie drzwi we wnęce, co jeszcze bardziej je zabezpieczy i ochroni przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.
Zastosuj odpowiednie preparaty i impregnaty do drewna!
Aby drewniane drzwi długo służyły, należy je okresowo zabezpieczać przed degradacją drewna. Na uszkodzenia szczególnie narażony jest dół drzwi i ościeżnicy, dlatego warto zadbać o to, by usuwać gromadzący się przy drzwiach śnieg i wodę. Aby nie dopuścić do pęknięcia lub uszkodzenia drewna, należy jak najszybciej zabezpieczyć je odpowiednimi preparatami i impregnatami, np. specjalistycznym płynem lub mleczkiem do drewna. Są to proste zabiegi, które sprawią, że zewnętrzne drzwi drewniane długo zachowają swój piękny wygląd i funkcjonalność.
Do niewielkich zabrudzeń można użyć wilgotnej szmatki z dodatkiem delikatnego detergentu bez amoniaku. Nie powinniśmy jednak używać preparatów z chlorem, rozpuszczalników czy płynów do mycia szyb, które mogą uszkodzić wewnętrzną strukturę drewna. Unikać należy także preparatów o właściwościach ściernych.
Jeśli lakier lub farba na drewnianych drzwiach zaczyna się złuszczać, to należy jak najszybciej oczyścić drzwi oraz pomalować je farbą lub lakierem o odpowiednich właściwościach. Warto wiedzieć, że prawidłowo zabezpieczone drzwi nie będą wymagać większych zabiegów konserwacyjnych przez następnych parę lat. Zazwyczaj lakier wymaga nowej powłoki po około 4-6 latach, a farba po 6–8 latach. Przed naniesieniem nowej powłoki, w pierwszej kolejności zawsze trzeba uzupełnić ewentualne ubytki w drewnie, a następnie całą powierzchnię przeszlifować, odkurzyć, odtłuścić i zostawić do wyschnięcia. Dopiero po tych czynnościach należy nałożyć preparat podkładowy, a następnie farbę lub lakier.