Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Jak zabezpieczyć drewniane drzwi zewnętrzne przed warunkami atmosferycznymi?

drewniane drzwi frontowe

Drzwi zewnętrzne to istotny element każdego budynku oraz wizytówka domu. Zabezpieczają one przed dostaniem się do środka niepowołanych osób, chronią zgromadzony dobytek, a przede wszystkim zabezpieczają wnętrze przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, grad czy słońce. Z powodu niskiej temperatury na zewnątrz, na drzwiach często osadza się woda, która niestety może wnikać w mikrouszkodzenia powłoki lakierniczej i osłabiać konstrukcję skrzydła.

Drzwi zewnętrzne to także ozdoba domu, dlatego wiele z nas stawia na jakość oraz właściwości użytkowe i wybiera dobre drewniane drzwi zewnętrzne. Mogą być one wykonane z różnych gatunków drewna, np. meranti, dąb, sosna, teak, iroko czy orzech amerykański. Lite drewno to synonim trwałości i jakości. Trudno odmówić mu także walorów dekoracyjnych.

Aby zabezpieczyć zewnętrzne drzwi drewniane przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, warto zdecydować się na wykonanie zadaszenia. Daszek osłoni drzwi nie tylko przed opadami śniegu, deszczu i mrozem, ale także osłoni je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Poza daszkiem warto już na etapie budowy domu zdecydować się na umieszczenie drzwi we wnęce, co jeszcze bardziej je zabezpieczy i ochroni przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Zastosuj odpowiednie preparaty i impregnaty do drewna!

Aby drewniane drzwi długo służyły, należy je okresowo zabezpieczać przed degradacją drewna. Na uszkodzenia szczególnie narażony jest dół drzwi i ościeżnicy, dlatego warto zadbać o to, by usuwać gromadzący się przy drzwiach śnieg i wodę. Aby nie dopuścić do pęknięcia lub uszkodzenia drewna, należy jak najszybciej zabezpieczyć je odpowiednimi preparatami i impregnatami, np. specjalistycznym płynem lub mleczkiem do drewna. Są to proste zabiegi, które sprawią, że zewnętrzne drzwi drewniane długo zachowają swój piękny wygląd i funkcjonalność.

Do niewielkich zabrudzeń można użyć wilgotnej szmatki z dodatkiem delikatnego detergentu bez amoniaku. Nie powinniśmy jednak używać preparatów z chlorem, rozpuszczalników czy płynów do mycia szyb, które mogą uszkodzić wewnętrzną strukturę drewna. Unikać należy także preparatów o właściwościach ściernych.

Jeśli lakier lub farba na drewnianych drzwiach zaczyna się złuszczać, to należy jak najszybciej oczyścić drzwi oraz pomalować je farbą lub lakierem o odpowiednich właściwościach. Warto wiedzieć, że prawidłowo zabezpieczone drzwi nie będą wymagać większych zabiegów konserwacyjnych przez następnych parę lat. Zazwyczaj lakier wymaga nowej powłoki po około 4-6 latach, a farba po 6–8 latach. Przed naniesieniem nowej powłoki, w pierwszej kolejności zawsze trzeba uzupełnić ewentualne ubytki w drewnie, a następnie całą powierzchnię przeszlifować, odkurzyć, odtłuścić i zostawić do wyschnięcia. Dopiero po tych czynnościach należy nałożyć preparat podkładowy, a następnie farbę lub lakier.