Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Jak dobrać kolor okien do stylu wnętrza?

łazienka

Kolor okien w dużym stopniu wpływa na wygląd elewacji budynku oraz styl jego wnętrz. Ich zakup często nie jest łatwy, gdyż koszt okien stanowi dużą inwestycję, a wybrane wybarwienie towarzyszyć będzie Ci przez lata. Najlepiej dopasować kolor okien do stylu elewacji oraz aranżacji wnętrz. Barwa ram okiennych i ościeżnic nie może gryźć się z kolorem wykończenia ścian czy dachu. Ważne jest również, aby kolor okien był spójny z innymi elementami stolarki, a więc drzwiami zewnętrznymi, drzwiami tarasowymi czy drzwiami garażowymi.

Decydując się na kolor okien do wnętrz, zwróć uwagę, aby pasował do pozostałych elementów wykończenia, np. podłogi, drzwi wewnętrznych, parapetów, mebli czy stałych dekoracji ścian. Kluczowe przy wyborze konkretnej barwy jest również styl, w jakim chcesz urządzić pomieszczenia. Nowoczesny typ budownictwa cechuje się prostotą i minimalizmem, a linie i kształty są proste i ekspresyjne. Taki właśnie charakter powinny mieć elementy okna w nowoczesnym domu. Idealnym wyborem będą okna drewniane z linii Modern, które dzięki wykorzystaniu geometrycznych i wyrazistych linii doskonale wpisują się w minimalistyczną stylistykę wnętrz.

Styl klasyczny budownictwa cechuje się bogatą ornamentyką, mnogością detali oraz symetrycznymi kształtami. Do takiego stylu doskonale pasują klasyczne okna drewniane, np. mahoniowe czy dębowe. Mogą być one dodatkowo wyposażone w szprosy, które z pewnością przykują uwagę.

Okna drewniane idealne do każdego stylu wnętrza!

Drewno to materiał ponadczasowy, dlatego okna mahoniowe, dębowe czy sosnowe nigdy nie wyjdą z mody. Producenci okien drewnianych z Katowic oferują zarówno okna nowoczesne, jak i te w stylistyce tradycyjnej, pasujące do bardziej klasycznej architektury. Proponują oni także szeroką gamę rozwiązań technicznych i estetycznych.

Drewno dostępne jest w szerokim wachlarzu wybarwień, co pozwala dopasować je zarówno do stylu, kolorystyki wnętrza, jak i osobistych preferencji. Można je śmiało łączyć z różnymi materiałami, fakturami i barwami. Do popularnych gatunków drewna polskiego i egzotycznego należy m.in. dąb, sosna, meranti, mahoń, teak, iroko, sapele czy orzech amerykański.

Mahoniowe okna to idealny wybór dla miłośników egzotycznego drewna, którzy chcą dodać swoim wnętrzom prestiżu i elegancji. Gatunek ten przypomina drewno sapele, którego paleta wybarwienia obejmuje zakres od głębokiego ciemnozłotego do dystyngowanego brązowo-czerwonego. Orzech amerykański to również wybór dla miłośników egzotyki i luksusu. Jego znakiem rozpoznawczym są duże słoje i oryginalna kolorystyka – od jasnego do ciemnoczekoladowego.

Bardzo częstym wyborem wśród inwestorów są drewniane okna dębowe, z uwagi na przykuwającą oko fakturę i szlachetną głębię koloru. Drewno dębowe sprawdzi się we wnętrzach tradycyjnych i nowoczesnych. Urządzając wnętrza w tradycyjnym stylu, warto postawić na kolor biały, który będzie stanowił idealne tło dla różnego typu mebli, dodatków czy barw stosowanych we wnętrzach.

Marzysz o oknach czarnych lub antracytowych? Są to kolory kojarzące się głównie z nowoczesnym budownictwem, jednak sprawdzą się także w klasycznych budynkach o jasnych ścianach i ciemnym dachu. Jeżeli marzy Ci się inny kolor okien na zewnątrz i wewnątrz budynku, np. ciemne okna pasujące do elewacji i białe stanowiące neutralne tło do urządzania wnętrz, to zdecyduj się na okna dwukolorowe. Pamiętaj, że to, jaki kolor okien wybierzesz, powinno zależeć przede wszystkim od Twoich upodobań, preferencji i stylistyki wnętrza.