Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Okna drewniane: dąb

okno drewniane - dąb

Dąb jest drewnem uznawanym za szlachetne. W naszych warunkach klimatycznych postrzegane jest ono jako jeden z lepszych materiałów do produkcji elementów stolarki otworowej, ale nie tylko, również mebli, elewacji czy desek tarasowych. Ma ku temu odpowiednie warunki: jest dosyć gęste, twarde i odporne na działanie czynników atmosferycznych, trudno się ściera. Dąb swoje właściwości zawdzięcza dużej zawartości garbników, które z jednej strony zapewniają drewnu odporność na warunki atmosferyczne i ataki pasożytów, ale z drugiej, wskutek długiego kontaktu z wodą i zachodzącej w jego wyniku reakcji pomiędzy garbnikami a związkami żelaza mogą powodować jego twardnienie i czernienie. Zalety jednak przewyższają wady. Drewno dębu, poprzez swoją charakterystykę, doskonale sprawdza się w konstrukcji skrzydeł drzwi czy ram okiennych. Zwłaszcza tych ostatnich, zapewnia bowiem wyjątkową ochronę termiczną i akustyczną. Charakteryzuje się również niebanalnym rysunkiem słojów i cieszącą oko, ciepłą barwą, nic więc dziwnego, że dąb w stolarce okiennej stał się pożądanym i często wybieranym materiałem.

Okna drewniane: jak powstają?

O zaletach okien drewnianych powiedziane zostało już wiele. Dziś przedstawimy ciekawostkę, jak powstają okna Urzędowski. Oczywiście, proces technologiczny będzie się nieznacznie różnił w zależności od rodzaju drewna, profilu ramy, rodzaju przeszklenia, zastosowanych okuć i systemów zabezpieczeń. Przedstawiamy więc jego ogólny zarys.

Przede wszystkim, konieczny jest wybór surowca. Najpierw potrzeba dokładnie wyselekcjonować deski, aby uniknąć w nich obecności pęcherzy żywicznych czy sęków i sprawdzić układ słojów. Elementy składowe ram często powstają w wyniku klejenia, co wzmaga naturalną sztywność włókien drewna, ale dodatkowo wydłuża czas trwania procesu produkcji. Suszenie klejonej kantówki wiąże się też z obniżeniem stopnia wilgotności w drewnie do jego pożądanej wilgotności (około 12%). Następnie tak przygotowane półprodukty konstrukcji ramy muszą zostać docięte, wyprofilowane, wyszlifowane, wreszcie zabezpieczone impregnatami. Dopiero wtedy można rozpocząć montaż okuć i szklenie okien. Procedura ta wydłuża jeszcze produkcję okien drewnianych, nie należy jednak zapominać o pewnym, niezmiernie ważnym aspekcie. Drewno od wieków było materiałem artystów. Potrzeba nie lada umiejętności, aby wytworzyć z niego produkty i estetyczne, i dobrej jakości. A, jak wiadomo, sztuka wymaga czasu i całkowitego oddania.