Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Dlaczego szyby w oknach i drzwiach parują? Jak sobie z tym radzić?

Parujące okna

Skroplona para wodna na pakietach szybowych okien oraz przeszkleniach drzwi to dość typowy widok w wielu polskich domach, który w większości przypadków nie powinien nas wcale niepokoić. Za taki stan rzeczy odpowiada wysoki poziom wilgotności, nieodpowiednia wentylacja oraz niechęć do wietrzenia pomieszczeń, zwłaszcza w okresie zimowym. W niniejszym wpisie dokładnie wyjaśnimy zjawisko kondensacji pary wodnej oraz przedstawimy sprawdzone sposoby, jak poradzić sobie z tym uciążliwym zjawiskiem. 

Dlaczego para wodna skrapla się właśnie na przeszkleniach?

Chociaż zaparowane szyby mogą stanowić pewną niedogodność (w końcu uniemożliwiają swobodne obserwowanie tego, co dzieje się za oknem, i wymagają regularnego pozbywania się nadmiaru wody), to nie powinny nas szczególnie martwić. Tylko w niektórych przypadkach, o czym powiemy sobie później, mogą oznaczać, że z naszą stolarką okienną lub drzwiową dzieje się coś niepokojącego.

Brak odpowiedniej wiedzy sprawia, że wielu właścicieli łączy skraplającą się parę wodną z niską jakością okien, usterkami wynikającymi z ich eksploatacji czy też nieprawidłowym montażem. W rzeczywistości za wodną mgiełkę spowijającą szyby odpowiadamy my sami. Jak to możliwe? Wiele domowych obowiązków, takich jak np. przygotowywanie posiłków czy kąpiele, prowadzi do zwiększania poziomu wilgotności w naszych domach – w przypadku 3-osobowej rodziny dziennie może to być nawet 12 litrów wody zawieszonej w postaci pary wodnej.

Jeżeli poziom wilgotności jest już naprawdę wysoki, tj. przekracza 60%, a różnica temperatury pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem jest duża, to znajdująca się w powietrzu para wodna zaczyna osiadać na najchłodniejszej powierzchni – najczęściej jest to właśnie tafla szyby w oknie lub też przeszklonych drzwiach. Do takiego zjawiska dochodzi przede wszystkim jesienią oraz zimą i w praktyce dotyczy każdego rodzaju stolarki, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z np. oknami drewnianymi czy też PCV lub wykonanymi z aluminium.

Para wodna gromadzi się od wewnątrz – jak sobie z tym poradzić?

Jeżeli nadmiar wody skrapla się na wewnętrznej stronie szyb, to winowajcą jest najprawdopodobniej niewłaściwa wentylacja domu. Warto więc nawet samodzielnie dokonać prostej inspekcji i sprawdzić stan kratek wentylacyjnych – może się zdarzyć, że swobodny przepływ powietrza jest zablokowany przez zgromadzone zanieczyszczenia. Dobrym uzupełnieniem klasycznego systemu wentylacyjnego jest zwykłe wietrzenie pomieszczeń, które najlepiej przeprowadzać codziennie, nawet w sezonie grzewczym, kiedy za oknem panują niskie temperatury. W ten prosty sposób wilgoć nie tylko nie będzie osadzała się na naszych szybach, ale przy okazji nie zapewni warunków do rozwoju pleśni i grzybów.

Innym pomysłem jest zainwestowanie w nawiewniki, które zajmą się wymianą powietrza nawet wtedy, gdy nasze okna i drzwi będą szczelnie zamknięte. W zależności od swoich potrzeb, budżetu oraz charakteru obiektu mieszkalnego, można zdecydować się na inny rodzaj tego rozwiązania, montowany zarówno bezpośrednio na oknie, jak i w ścianie. Wyróżniamy nawiewniki:

  • higrosterowane (za ich pracę odpowiada taśma poliamidowa, która reaguje na zmiany w poziomie wilgotności i samodzielnie steruje ustawieniem nawiewnika),
  • ciśnieniowe (również działają w sposób automatyczny, jednak w tym modelu odpowiada za to mechanizm, który wykrywa różnicę w ciśnieniu panującym wewnątrz i na zewnątrz danego pomieszczenia),
  • ręczne (jak wskazuje sama nazwa, to użytkownik decyduje o tym, ile powietrza będzie dostawało się do wnętrza domu za pośrednictwem nawiewnika).

Co zrobić, jeżeli woda osadza się po zewnętrznej stronie okna?

Para wodna może skraplać się również na zewnątrz naszych okien i drzwi – dzieje się tak wówczas, gdy stolarka (a konkretniej pakiety szybowe) charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją cieplną. Mała ilość wydostającego się z wnętrza domu ciepła sprawia, że tafla szyby jest zimna i stanowi doskonałe miejsce do kondensowania się pary wodnej. Takie zjawisko można najczęściej zaobserwować w przypadku obiektów, które są zlokalizowane w pobliżu lasów, zbiorników wodnych lub terenów, gdzie występuje bogata roślinność (dotyczy to również bujnych ogrodów i zieleńców).

Jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest montaż zewnętrznych żaluzji lub rolet okiennych. Takie osłony powinny w znacznym stopniu ograniczyć ilość wody gromadzącej się na naszych oknach.

Para wodna zgromadziła się we wnętrzu pakietu szybowego – co teraz?

O ile wymienione powyżej scenariusze nie powinny stanowić powodu do jakiegokolwiek niepokoju, tak obecność pary wodnej we wnętrzu pakietu szybowego nie jest wcale dobrym znakiem. Woda zgromadzona pomiędzy taflami szkła oznacza bowiem, że doszło do rozszczelnienia przestrzeni międzyszybowej. Taka usterka ma wpływ nie tylko na aspekty wizualne (ograniczona przejrzystość i brak możliwości pozbycia się wody z wnętrza pakietu), ale również termoizolacyjne, obniżając tym samym parametry techniczne naszej stolarki.

W takim wypadku pozostaje nam tylko wymiana całego pakietu szybowego na nowy. W tym celu warto zgłosić się do producenta, ponieważ naprawa takich usterek jest często obejmowana gwarancją.