Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Jak zmierzyć okno pod rolety?

Izolacja cieplna okien

Rolety to jeden z nieodłącznych elementów każdego wnętrza. Są nie tylko funkcjonalne i praktyczne, ale i designerskie oraz estetyczne. Potrafią podkreślić charakter każdego pomieszczenia oraz skutecznie osłonić prywatność.

Montaż rolet nie musi być problematyczny i wbrew pozorom wcale nie wymaga skorzystania z usług fachowca. Stosując wskazówki z instrukcji obsługi, bez problemu można je założyć samodzielnie.

Przed zakupem rolet, należy bardzo dokładnie i starannie wymierzyć okno. Decydując się na klasyczne rolety materiałowe lub dzień/noc należy najpierw podjąć decyzję o tym, jaki typ montażu będzie najbardziej odpowiedni do potrzeb oraz do danego wnętrza.

Wyróżniamy:

  • montaż okienny – roletę można zamocować w sposób nieinwazyjny, używając plastikowych zaczepów lub dwustronnej taśmy, a także w sposób inwazyjny, który polega na trwałym zamontowaniu elementów mocujących – w tym przypadku demontaż jest niemożliwy, ponieważ w ramie okiennej pozostaną ślady po rolecie,
  • montaż naścienny – stosowany jest w przypadku rolet wolnowiszących i polega na zasłonięciu całego okna łącznie z wnęką.

Montaż okienny – pomiary

W celu zamontowania rolet na ramach okiennych w sposób inwazyjny należy:

  • zmierzyć wewnętrzną szerokość listwy przyszybowej uwzględniając gumę uszczelniającą szybę oraz dodać około 4 cm - roleta będzie odrobinę szersza od szerokości szyby co zapobiegnie powstawaniu prześwitów, ale nie będzie zasłaniać klamki,
  • zmierzyć długość zaczynając od górnej krawędzi szyby, na dolnej kończąc (w tym przypadku również uwzględniamy gumę uszczelniającą).

Chcąc zamontować rolety na ramach okiennych w sposób nieinwazyjny, należy od długości szyby mierzonej od górnej krawędzi do dolnej z uwzględnieniem gum uszczelniających, odjąć 3 cm.

Montaż naścienny rolety wolnowiszącej – pomiary

W celu zamontowania rolety we wnęce okiennej należy:

  • zmierzyć szerokość okna od zewnątrz (uwzględniając listwy oraz ramy okienne),
  • zmierzyć długość zaczynając od górnej krawędzi otworu okiennego do dolnej krawędzi szyby, biorąc pod uwagę gumy uszczelniające.

Montaż nad wnęką okienną wymaga:

  • do wymierzonej szerokości okna od zewnątrz (uwzględniając listwy oraz ramy okienne) należy dodać 10 cm,
  • od wymierzonej długości zaczynającej się od górnej listwy przyszybowej do dolnej krawędzi listwy, odjąć 3 cm.