Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Jak zabezpieczyć okna drewniane przed zimą?

okna drewniane


Okres zimowy to najbardziej wymagająca pora roku dla stolarki drewnianej. Odpowiednie zabezpieczenie uchroni okna drewniane przed uszkodzeniami podczas opadów deszczu i śniegu oraz sprawi, że zachowają one swoje dobre właściwości izolacyjne.

Zacznijmy  od czyszczenia okien

Konserwację okien drewnianych przed zimą zaczynamy od najprostszej czynności – od dokładnego umycia okna. Czyszczenie ma duże znaczenie, gdyż zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów, które stopniowo niszczą warstwę ochronną profilu. Nie powinniśmy stosować preparatów z substancjami ściernymi do szorowania, ostrych, rysujących szczotek ani agresywnych środków chemicznych np. na bazie amoniaku, ponieważ może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń powłoki lakierniczej.  Do mycia okien użyjmy raczej środka przeznaczonego do mycia okien lub mieszanki płynu do naczyń z wodą. Po oczyszczeniu zabezpieczamy powierzchnię profili okna drewnianego za pomocą mleczka do drewna. Nie tylko odtłuści on drewno, ale także odświeży powłokę lakierniczą i zamknie niewidoczne mikropęknięcia, utrudniając tym samym wnikanie wilgoci w jego strukturę.

Sprawdźmy uszczelki i okucia

Często zwracamy uwagę, że okna są nieszczelne, kiedy podczas chłodów zaczyna od ich strony wiać. Takich sytuacji można uniknąć, jeśli wcześniej zadbamy o skontrolowanie stanu uszczelek oraz okuć. Uszczelki, które są w dobrym stanie technicznym, odznaczają się elastycznością (po naciśnięciu szybko wrócą do pierwotnego kształtu) oraz wysoką odpornością na niskie temperatury. Jeśli zauważymy, że są one przygniecione, porowate lub popękane, wówczas powinniśmy je wymienić na nowe. Pamiętajmy, by nie przyklejać uszczelek w czasie mrozów. Następnie warto przyjrzeć się stanowi okuć. Jeśli zauważymy, że okno ciężko się otwiera lub zamyka czy też jest nieszczelne, powinniśmy dokręcić wkręty prostujące. Warto je również raz do roku posmarować wazeliną techniczną.

Dbając o dobry stan techniczny okien drewnianych, nie tylko przedłużamy ich żywotność, ale możemy mieć pewność, że podczas zimy zatrzymają one ciepło w domu.