Wymiana okien i drzwi a zezwolenia

Wielu osobom wydaje się, że wymiana okien czy drzwi w domu to tylko ich sprawa. Nie jest to do końca prawdą. Zupełnie inaczej wygląda wymiana okien w domu jednorodzinnym, a inaczej w wielorodzinnym. Ważną kwestią jest również to, czy okna mają mieć ten sam rozmiar czy chcemy je np. zmienić na większe. Przyjrzyjmy się najczęściej spotykanym przypadkom.
Wymiana okien na większe
Wymiany okien na większe nie można uznać za zwykły remont. Według przepisów prawa budowlanego remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się użycie wyrobów budowlanych innych niż w stanie pierwotnym. Powiększenie otworów okiennych wymaga ingerencji w ścianę nośną budynku, dlatego też jest tak naprawdę przebudową i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Wymiana okien na takie same
Jeśli chcemy zmienić stare plastikowe okna na okna drewniane energooszczędne, które będą miały takie same rozmiary, a ich kolor i kształt się nie zmienią, nie musimy zgłaszać prac ani tym bardziej uzyskiwać zezwolenia. Montując nowe okna nie ingerujemy w konstrukcję budynku.
Dom jednorodzinny a dom wielorodzinny
Wymiana okien w domu jednorodzinnym na takie same rozmiarowo nie jest problemem. Kwestią gustu właściciela jest to, czy zmieni on kolory ram czy też nie. Inaczej sprawa wygląda w domu wielorodzinnym. Przede wszystkim właściciel mieszkania powinien przekazać do zarządu spółdzielni lub wspólnoty pismo zawierające wykaz planowanych robót budowlanych przed rozpoczęciem prac. Może ona zobowiązać właściciela do poinformowania o pracach pozostałych mieszkańców. Właściciel nie ma też dowolności w zakresie wyboru koloru ram – elewacja budynku jako całości musi mieć spójny wygląd. Administracja może także wyznaczyć godziny, w których prace związane z montażem mogą być wykonywane tak, by nie przeszkadzały innym mieszkańcom budynku.