Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Kiedy warto zwrócić uwagę na izolację akustyczną drzwi?

Urzędowski

Izolacja akustyczna drzwi ma bardzo duże znaczenie szczególnie w przypadku mieszkań w bloku. Hałasy dochodzące z klatki schodowej mogą być problematyczne i powodować dyskomfort oraz niepotrzebne nerwy. Ponadto, rozmowy z mieszkania mogą być słyszane na korytarzu, co ogranicza prywatność, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt i zadbać o dobrą izolację akustyczną swoich drzwi.

Niewłaściwa izolacja akustyczna – najczęstsze przyczyny

Zła izolacja akustyczna może być wynikiem wielu czynników, jednak najpopularniejszym jest złe osadzenie drzwi zewnętrznych w ościeżnicach. To sprawia, że powstają szczeliny, które przepuszczają nie tylko hałas, ale i powietrze, przez co w miesiące zimowe może dojść do utraty ciepła oraz wzrostu kosztów związanych z ogrzewaniem. Kolejnym przyczyną niewłaściwej izolacji akustycznej mogą być uszkodzone uszczelki lub próg drzwiowy. W tym przypadku naprawa jest bardzo szybka i nie wymaga ani wysiłku, ani dużego nakładu finansowego.

Istnieją również takie sytuacje, w których drzwi są prawidłowo zamontowane, listwy oraz uszczelki nie są zniszczone, a mimo to izolacja akustyczna zawodzi. Zazwyczaj z takim problem borykają się osoby mieszkające w hałaśliwej okolicy, np. przy torach lub w centrum dużego miasta. Często jedynym rozwiązaniem z tej sytuacji jest wymiana drzwi na nowy, dźwiękoszczelny egzemplarz.

Jak poradzić sobie ze złą izolacją akustyczną?

Warto zacząć od najprostszych rzeczywymiany uszczelki. Można zdecydować się na silikonową lub gumową. Kolejną czynnością, którą warto wykonać, jest wypełnienie listwy podłogowej materiałem termoizolacyjnym – pianką poliuretanową. Jeśli to nie pomoże, trzeba sięgnąć po bardziej wymagające środki. Przykładem rozwiązania problemu złej izolacji akustycznej może być tapicerowanie drzwi. Obicie wykonane jest z materiału skórzanego lub ekoskóry, a środek wypełniony jest gąbką. Tapicerka jest dosyć gruba i stanowi dodatkową warstwę izolującą, która skutecznie ogranicza hałasy dobiegające z zewnątrz.