Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Kiedy warto wymienić okna na nowe?

wymiana okien

Nawet najlepsze okna z biegiem lat zużywają się i trzeba je wymienić. Czasami należy to zrobić wcześniej niż planowaliśmy, np. gdy zostaną uszkodzone przy próbie włamania lub podczas niefortunnego wypadku. Po czym poznać, czy nasze okna posłużą nam jeszcze kilka lat czy może lepiej wymienić je na nowe już teraz?

Ciepło-zimno

Okna musimy wymienić przede wszystkim wtedy, gdy widzimy, że nie radzą sobie odpowiednio z przepuszczaniem ciepła. W zimie pozwalają mu uciekać z domu (co zazwyczaj wyraźnie widać w rachunkach za ogrzewanie), a w lecie wpuszczają go zbyt wiele do środka. Jeśli do tego wyraźnie czujemy, że w okolicach okna czuć przeciągi, należy czym prędzej je wymienić na nowe.

Odkształcenia

Kolejnym powodem do wymiany okien są ich odkształcenia. Jeśli widzimy, że okna po prostu nie są szczelne, możemy być pewni, że do domu wpuszczają nie tylko zimno, ale i wilgoć.

Odbarwienia

Warto wymienić również okna, których walory estetyczne nie są już takie, jak kiedyś. Ramy, które są przebarwione lub niemożliwe do doczyszczenia, wyglądają po prostu nieładnie. Wiele osób myśli, że stare drewniane okna wystarczy odmalować, by wyglądały jak nowe. To nieprawda. Zwykła farba nie będzie wyglądała dobrze, okna powinno się oddać do profesjonalnej malarni. Nowoczesne okna drewniane nie tyko poprawią wygląd elewacji, ale też energooszczędność domu.

Hałas

Wiele osób wymienia okna na nowe, gdyż stare coraz słabiej tłumią hałasy z zewnątrz. Nowe, szczelne okna mogą być zbawiennym rozwiązaniem, gdy niedawno wybudowano plac zabaw obok naszego domu czy w sąsiedztwie mamy głośną ulicę.

Zły stan techniczny

O wymianie okien warto pomyśleć także wtedy, gdy są w złym stanie technicznym. Jeśli problematyczne jest ich otwieranie lub zamykanie, okna parują, skrzypią lub pojawiają się na nich pęknięcia, lepiej czym prędzej pomyśleć o zmianie. Oczywiście okna należy wymienić wtedy, gdy są ewidentnie zniszczone, np. przez anomalie pogodowe lub próbę włamania.