Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Renowacja okien zabytkowych – co warto wiedzieć?

Przedwojenne okna to często prawdziwe dzieła sztuki, jednak z biegiem lat drewno niszczeje i traci swoje właściwości. Podpowiadamy, jak wymienić okna drewniane w zabytkowych kamienicach, budynkach i mieszkaniach oraz zachować ich niepowtarzalny styl i charakter.

Nowoczesne okna drewniane w starym stylu

Okna zabytkowe były czymś więcej niż elementem konstrukcyjnym budynku – były ozdobą domu. Do dzisiejszego dnia zachowało się wiele takich okien drewnianych w starych kamienicach. Niestety większość z nich jest w fatalnym stanie ze względu na wyższe koszty remontu. Jednak w czasach, kiedy większość rzeczy produkowana jest masowo, warto zadbać o to, by ocalić tę część naszej historii. Ponieważ obecnie nie produkuje się masowo takich okien, jak te w zabytkowych budynkach, to nadal istnieją tacy producenci stolarki drewnianej, którzy chętnie podejmują się tego rodzaju wyzwań. Okna drewniane wykonane na specjalne zamówienie mają wszystkie właściwości nowoczesnych okien, jednocześnie stylem i kształtem oddają klimat dawnych czasów.

Renowacja okien czy ich odtworzenie

Odnowa zabytkowej stolarki okiennej jest procesem skomplikowanym i długotrwałym. Niedoskonałości oraz naturalne wady okien jak gorsze parametry akustyczne, cieplne  oraz kwestie użytkowe, takie jak bezpieczeństwo i mycie sprawiają, że odnowione okno drewniane może nie spełniać naszych oczekiwań. Jeśli drewniana rama ma ślady gnicia, działalności mikroorganizmów lub jest uszkodzona, to renowacja takiego okna będzie niemożliwa. Warto wtedy zdecydować się na wymianę okien. Odpowiednio zaprojektowane nowe okna drewniane nie tylko zachowają styl zabytkowych okien, ale będą mieć również wszystkie zalety nowoczesnych konstrukcji okiennych – niższy współczynnik przenikania ciepła, lepsze parametry akustyczne i solidne zabezpieczenia antywłamaniowe. Wykonanie profesjonalnej stolarki wzorowanej na zabytkową wymaga jednak wiedzy i kwalifikacji, dlatego warto to zadanie powierzyć producentowi okien drewnianych, który zadba o najmniejszy nawet szczegół. Zwłaszcza gdy obiekt objęty jest nadzorem konserwatorskim.