Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Plusy i minusy dużych okien

Duże okna w domu

Od jakiegoś czasu widać w budownictwie domów jednorodzinnych wyraźną tendencję do montowania dużych okien. Coraz częściej nowo budowane domy mają wiele przeszkleń, a ich bryły wyglądają bardzo nowocześnie. Dlaczego właściciele domów tak chętnie montują ogromne okna?

Zalety dużych okien

Duże okna w domu mają wiele zalet. Przede wszystkim dzięki nim wnętrza są dobrze doświetlone. To wpływa nie tylko na rzadsze używanie sztucznego światła przez domowników, ale także na ich… nastrój. Zwłaszcza jesienią, gdy dni są krótkie i szare, kontakt z naturalnym światłem chroni nas przed depresją. Wielkie okna optycznie powiększają pomieszczenia. Dzięki nim wnętrza wydają się przestronne i lekkie. Ogromne, przeszklone drzwi tarasowe wychodzące na ogród sprawiają, że wydaje się on być przedłużeniem salonu. Duże okna nie zakłócają widoku, jaki za nimi jest. Takie przeszklenia pozwalają na wpuszczenie do domu promieni słonecznych, dzięki którym pomieszczenia nagrzewają się i nie trzeba ich dodatkowo dogrzewać.

Wady dużych okien

Duże okna w domu mają jednak też swoje wady. Jedną z nich jest wpuszczanie do domu ciepła zwłaszcza w upały, gdy w środku i tak już jest gorąco. Rozwiązaniem tego problemu mogą być wysokiej jakości rolety, którymi w razie potrzeby oddzielimy się od słońca. Drugim problemem może być stosunkowo wysoka cena okien i ich montażu. Pamiętajmy jednak, że dom to inwestycja na najbliższe kilkadziesiąt lat, dlatego nie warto oszczędzać na rozwiązaniach, dzięki którym będziemy czuli się w nim komfortowo. Wiele osób powtarza, że ogromne okna oznaczają straty ciepła w domu. To jednak nie jest prawdą. Współcześnie produkowane energooszczędne okna drewniane charakteryzują się świetną termoizolacyjnością, inwestując więc w okna wysokiej jakości nie mamy się czym martwić. Wybierając duże okna należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich parametry przenikalności cieplnej, a dopiero potem na estetykę.