Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Pielęgnacja okien drewnianych. Fakty i mity

Renowacja okien

Pielęgnacja okien drewnianych. Fakty i mity

O oknach drewnianych wciąż krąży wiele mitów. Jednym z nich jest ten, jakoby wymagały one specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a ich posiadanie wiązało się z wieloma obowiązkami i ogromnymi kosztami. To oczywiście nieprawda. Okna drewniane nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, wystarczy pamiętać o kilku rzeczach podczas ich mycia.

Mycie okien

Okna drewniane myje się podobnie do okien plastikowych. Najlepiej robić to przynajmniej dwa razy do roku: przed zimą i na wiosnę. Do mycia szyb wystarczy użyć zwykłego detergentu dostępnego w sklepie oraz miękkiej ściereczki lub ręczników papierowych. Jeśli chodzi o mycie ram, należy wybrać do tego specyfik, który nie będzie zawierał cząsteczek ścierających ani rozpuszczających lakier. Ramy należy czyścić bardzo dokładnie, używając miękkiej ściereczki. Dlaczego dokładność jest tak ważna? Na ramie zbierają się zanieczyszczenia powietrza i smog, które mogą uszkadzać lakier i drewno. Znajdują się tam też różnego rodzaju bakterie, które mogą źle wpływać na ramę. Po umyciu ram należy je osuszyć, a następnie wetrzeć w nie mleczko konserwujące. To wszystko! Tak, jak przy myciu okien plastikowych, krytycznie przyglądamy się zawiasom – jeśli tego wymagają, trzeba je nasmarować. Jeśli na oknie znajdziemy rysy lub mikro uszkodzenia, wystarczy przetrzeć je drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie poryć dane miejsce dwoma warstwami lakieru.

Renowacja okien

Jeśli chcemy, aby okna drewniane posłużyły nam przez długi czas, co około pięć lat należy podać je renowacji. To jednak również nic skomplikowanego. Wiele osób zleca to zadanie fachowcowi, który dobrze przyjrzy się stanowi okien i wykona niezbędne czynności. Renowacja polega na zmatowieniu powierzchni ram i pokryciu ich świeżymi warstwami lakieru lub farby. Dzięki renowacjom okna odzyskują dawną świeżość i są dokładnie zabezpieczane na kolejne sezony. Prawidłowo pielęgnowane okna drewniane nie tracą swojego pierwotnego uroku przez wiele dekad.