Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Okno dla dziecka – jakie ma być?

bezpieczne okno dla dziecka

Dla każdego rodzica najważniejsze są jego dzieci, nic więc dziwnego, że starają im się zapewnić jak najlepsze warunki bytowania i rozwoju. Jedną z kluczowych kwestii jest stworzenie dla pociechy odpowiedniego pomieszczenia, zapewniającego bezpieczeństwo i komfort przebywania, wypoczynku i zabawy lub nauki. Stąd w pokojach dziecięcych ściany bywają pokryte łatwo zmywalna farbą, pojawiają się meble z zaokrąglonymi kantami, instaluje się również zabezpieczenia do gniazdek
w instalacji elektrycznej. Nie inaczej powinny być traktowane okna w pomieszczeniu przeznaczonym dla dzieci. Powinny one spełniać najwyższe kryteria, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiedniej temperatury, wentylacji i… ciszy. Jakie więc konkretnie powinny być okna w domu, gdzie przebywają dzieci, a w szczególności okna przeznaczone do pokoju dziecięcego? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Okna dla dziecka – cechy

Okno do pokoju dziecka powinno je przede wszystkim chronić przed niebezpieczeństwem samodzielnego otwarcia i wypadnięcia. Dlatego producenci okien wyposażają je w klamki z zamknięciem na klucz, dzięki któremu dziecko może samodzielnie okno uchylić, jednak nie otworzy na oścież skrzydła okna, utrudnione będzie również otwarcie takiego okna z zewnątrz. Klamka z zamknięciem umożliwia pełne otwarcie skrzydła dopiero po przekręceniu kluczyka, co dobrze zabezpiecza pociechę przed wypadnięciem. Kolejną cechą dobrego okna dla dziecka powinna być wzmocniona szyba. Stosowanie szyb zespolonych (klejonych wewnątrz tafli specjalną folią) wzmacnia je, zabezpieczając przed zbiciem i rozsypaniem się szkła, a przez to pokaleczeniem odłamkami. Często również szyby w oknach do pokoju dziecka pokrywane są specjalistyczną powłoką przepuszczalną. Dzięki jej zastosowaniu pomieszczenie jest lepiej doświetlone przy pomocy najzdrowszego, słonecznego światła. Przy zastosowaniu odpowiednich technologii światło to pomoże również dodatkowo ogrzać pomieszczenie, co może być istotne, szczególnie z punktu widzenia nowonarodzonych dzieci. Podobne znaczenie ma również właściwa wentylacja, dzięki której w pomieszczeniu zawsze będzie dostateczna ilość świeżego powietrza, niekoniecznie wskutek otwarcia czy uchylenia okna. Otwarcie może przecież spowodować podniesienie się poziomu hałasu w pokoju dziecięcym, stąd konieczność posiadania sprawnego systemu wentylacyjnego i okien o dobrych właściwościach akustycznych. Wyżej wymienione kryteria spełniają najczęściej wysokiej jakości okna drewniane.