Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Okna mahoniowe. Co warto o nich wiedzieć?

okna mahoniowe

Drewniane okna mają swój niepowtarzalny urok. Domy, które je posiadają, wydają się bardziej gustowne i szykowne. W ostatnich latach coraz więcej osób zachwyca się oknami z mahoniu. Warto poznać je bliżej.

Mahoń czy meranti?

Okna, które wiele osób uważa za mahoniowe, tak naprawdę powstają z egzotycznego drewna meranti. Meranti występuje w wielu gatunkach i wybarwieniach, w tym w odcieniu czerwonym, łudząco przypominającym kolor drewna mahoniowego. To drzewo liściaste z rodzaju Shorea, pochodzące z  Azji południowo-wschodniej. Można spotkać je w Indiach, Malezji, Indonezji i na Filipinach. Meranti w kolorze białym rośnie tylko w jednym regionie, selekcjonuje się je ręcznie. Służy między innymi do produkcji mahoniu filipińskiego, słynnego ze swojej jakości i trwałości.

Zalety meranti

Dlaczego tak pożądane okna mahoniowe nie są naprawdę produkowane z mahoniu? Meranti jest drewnem tańszym, posiadającym jednak cały wachlarz zalet. Drewno meranti jest wyjątkowo odporne na działanie wilgoci, co jest bardzo istotną cechą w polskim klimacie. Okna świetnie znoszą jesień i zimę, a deszcze i śniegi nie robią na nich większego wrażenia. Ponadto meranti może poszczycić się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Okna z drewna meranti są więc konstrukcjami nowoczesnymi: nie wypuszczają ciepła z domu i sprawiają, że jest w nim cicho. Rysunek drewna, który łudząco przypomina mahoń, sprawia, że okna wyglądają estetycznie i elegancko. Reasumując, okna z meranti są piękne i bardzo funkcjonalne. Dlatego zainteresowanie nimi nieustająco wzrasta, a coraz więcej rodzin budujących swój nowy dom decyduje się na ich montaż. Dzięki użyciu meranti, zamiast mahoniu można uzyskać ten sam efekt, nie obciążając zanadto budżetu przeznaczonego na budowę czy remont domu. Okna z drewna meranti warto kupić u renomowanego producenta. Same walory drewna nie wystarczą w ochronie domu, jeśli okna będą cechowały się niską jakością wykonania. Profesjonaliści podpowiedzą nam też, jak prawidłowo dbać o okna z drewna meranti.