Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Okna drewniane czy plastikowe. Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Okna drewniane czy plastikowe


Zakup okien to swoista sztuka wyboru. Znalezienie stolarki okiennej odpowiadającej naszym sprecyzowanym gustom i oczekiwaniom może nastręczać pewnych trudności. Pierwsze z nich napotykamy już na etapie wyboru materiału, z którego okna mają być wykonane. W ofertach sprzedaży dominują egzemplarze okien drewnianych oraz plastikowych. Do nich też z reguły ograniczamy się w naszych poszukiwaniach. Spróbujmy zatem znaleźć odpowiedź na pytanie – czy lepiej wybrać okna drewniane, czy plastikowe?

Drewniane okna, czyli jakość klasy premium

Polska branża okienna cechuje się nowoczesnością. Coraz nowsze modele okien ze szczelnymi okuciami, wytrzymałymi szybami i dopasowanymi parametrami izolacyjnymi podbijają rynki rodzime i zagraniczne. To rzecz niesłychana zwłaszcza w przypadku okien drewnianych które, po etapie niedoceniania w latach głębokiego PRL-u, stały się dziś prawdziwym produktem klasy premium. Wykonana z wysokiej jakości drewna krajowego i egzotycznego drewniana stolarka okienna gwarantuje wszystko to, czego można od niej oczekiwać – estetykę, wytrzymałość i energooszczędność. Oczywiście w odwodzie niezmiennie pozostają również okna plastikowe. W przypadku tych modeli mamy jednak do czynienia z tendencją odwrotną. Jeszcze do niedawna popularne plastiki, stopniowo ustępują pola swoim drewnianym odpowiednikom. Z czego to wynika?

Estetyka okien drewnianych i plastikowych

Okna drewniane to klasyka i naturalność – uniwersalne piękno sprawdzające się w każdym wnętrzu, niezależnie od aranżacji. Drewniane ramy licują zwłaszcza z domowymi pomieszczeniami, czyniąc je jeszcze bardziej ciepłymi, rodzinnymi i przyjaznymi. Obrazowo mówiąc, drewno jest jak kameleon – mnogość faktur, wybarwień, słojów i kolorów sprawia, że mamy do czynienia z materiałem o nieograniczonych wręcz możliwościach stylizacyjno-estetycznych. Do tego dochodzą też szerokie możliwości obróbcze – tworzenie ozdób, rzeźb, łuków i innych mniej lub bardziej skomplikowanych detali. To coś, czego nie uświadczymy w przypadku okien wykonanych z plastiku.

Plastik czy drewno? Kryterium wytrzymałości okien

Stolarka okienna powinna być inwestycją na lata. O tym, że okna z drewna takie właśnie są, nie trzeba nikogo przekonywać – wystarczy spojrzeć na wiele starych budynków, w których drewniane ramy okienne cieszą się niezmiennie dobrą kondycją. A przecież współczesna stolarka otworowa jest pod tym względem zdecydowanie lepsza! Dzięki nowoczesnym technologiom izolacyjnym, okna z drewna wykazują odporność na ogień – ramy spalają się powoli i nie ulegają natychmiastowej destrukcji. To inaczej niż w przypadku plastiku, który podlega momentalnym wygięciom i odkształceniom w wysokiej temperaturze. Co więcej, uszkodzone ramy z plastiku nadają się wyłącznie do wymiany. W przypadku drewna nie zawsze jest to konieczne. Niekiedy wystarczają właściwe zabiegi konserwacyjno-retuszujące.

Drewno znaczy eko. Eko znaczy oszczędnie

Okna drewniane czy plastikowe? Szukając odpowiedzi na to pytanie natrafiamy na kryterium ekologiczności i energooszczędności. Często to właśnie ono rozstrzyga o tym, na jaki produkt ostatecznie się zdecydujemy. O dobrym współczynniku przepuszczalności ciepła możemy mówić zarówno w przypadku okien z drewna, jak i z plastiku – wszystko zależy od ogólnej jakości okna, jego wykonania i zastosowanej technologii. W przypadku ekologiczności werdykt jest już jednak jednoznaczny – przewagę mają okna drewniane. Drewno to materiał naturalny, odnawialny, ulegający rozkładowi biologicznemu. Reguluje atmosferę wewnątrz pomieszczeń dzięki absorbowaniu oraz oddawaniu wilgoci. Jednocześnie nie przyciąga nadmiernych ilości kurzu, pyłu i brudu, a w rezultacie nie sprzyja rozwojowi bakterii. To korzyść dla środowiska w mikro i makroskali, a także ogromna zaleta dla zdrowia. Mogą Państwo przekonać się o tym już teraz, korzystając z oferty okien drewnianych Urzędowski.