Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Jak myć okna drewniane?

Jak myć okna drewniane


Okna drewniane wyglądają niezwykle elegancko. Dodają domowi przytulnego charakteru oraz nieco prestiżu. Nieważne, z jakiego drewna są zrobione. Wyglądają schludnie wtedy, gdy są regularnie myte i konserwowane. Co warto wiedzieć o myciu okien drewnianych, by posłużyły nam przez wiele lat?

Mycie okien

Okna drewniane powinny być myte przynajmniej trzy razy w roku. Najlepiej jest robić to nie w skrajnych warunkach pogodowych – okien nie myjemy więc w upały ani podczas silnych mrozów. Zawsze warto stosować do mycia odpowiednie płyny. Do szyb używa się innego specyfiku niż do drewnianych ram. Płyny do szyb często zawierają amoniak, który lakierowi na drewnie może po prostu zaszkodzić. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany płyn do mycia okien nadaje się do drewnianych ram, lepiej umyjmy je wodą z płynem do mycia naczyń. Metoda ta jest bezpieczna dla okien. Po umyciu okien miękką ściereczką warto osuszyć je papierowym ręcznikiem.

Ochrona i kontrola

Aby okna posłużyły nam przez wiele lat, oprócz mycia warto zapewnić im nieco pielęgnacji. W tym celu powinniśmy zakupić specjalny środek konserwujący do drewnianych ram. Zazwyczaj jest on dostępny w formie mleczka. Po umyciu okien mleczko po prostu wcieramy miękką ściereczką w ramy. Tej czynności również nie powinniśmy robić podczas upału czy silnego mrozu. Mleczko zakonserwuje ramy. Myjąc i konserwując okna drewniane, powinniśmy też krytycznie przyjrzeć się samym ramom jak i okuciom. W przypadku tych pierwszych musimy wypatrywać niewielkich rys i innych zniszczeń. Jeśli się takie znajdzie, powinniśmy wygładzić je delikatnym papierem ściernym, a następnie polakierować. W przypadku okuć natomiast sprawdzamy, czy wszystko działa poprawnie i nie wydaje irytujących odgłosów. W razie potrzeby musimy je oczyścić z brudu i resztek smaru, nasmarować od nowa lub naoliwić. Okna myte i pielęgnowane w ten sposób będą chronić i zdobić dom przez wiele lat.