Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Koszt zakupu okien. Od czego zależy?

koszt zakupu okien

Ceny stolarki okiennej są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Które z nich mają największy wpływ na ostateczny koszt zakupu okien?

Materiał wykonania

Jednym z najważniejszych  elementów mających wpływ na koszt zakupu stolarki okiennej jest to, z jakiego materiału została ona wykonana. W tym przypadku decyzja wymaga dobrego przemyślenia, bowiem zazwyczaj najdroższe są okna z drewna, przy czym są one jednocześnie najsolidniejsze, a także najlepiej się prezentują. Na rynku dostępne są również okna drewniano-aluminiowe łączące trwałość aluminium z pięknem drewna, aluminiowe oraz z polichlorku winylu, potocznie nazywane plastikowymi. W przypadku wyboru tworzywa zdecydowanie nie warto oszczędzać, bowiem tania stolarka zazwyczaj szybciej niszczeje, a także okazuje się droższa w użytkowaniu, np. z powodu większych strat ciepła.

Rozwiązania standardowe lub wykonywane na wymiar

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę jest to, czy okno można zakupić w standardowych wymiarach dostępnych u większości producentów, czy może konieczne będzie zamówienie projektu na wymiar. Oczywiście druga opcja jest zdecydowanie droższa, zwłaszcza wtedy, gdy dom ma bardzo dużo przeszkleń, również tych w nietypowych kształtach, np. trapezu lub okręgu. Ma to miejsce zazwyczaj, gdy przygotowywany był indywidualny projekt budynku.

Energooszczędność

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dobre zaizolowanie domu przed utratą ciepła. Ciepło to w dużej mierze umyka właśnie przez okna, jednak im bardziej energooszczędne rozwiązania zostały w nich zastosowane, tym będą one droższe. Współcześnie standardem są jednak trzyszybowe pakiety, a także dodatki w postaci tzw. ciepłej ramki. Te ostatnie wykonuje się zazwyczaj z izolacyjnych kompozytów, dzięki czemu stanowią one barierę zapobiegającą przed stratami ciepła. Takie rozwiązania stosujemy również w przypadku naszych okien drewnianych i drewniano-aluminiowych.

Jak widać na cenę ma wpływ wiele czynników, przy czym przy zakupie stolarki okiennej zdecydowanie nie warto oszczędzać, gdyż im będą solidniejsze, tym dłużej będą służyć.