Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Jakie zawiasy do drzwi wewnętrznych będą odpowiednie?

zawiasy

Drzwi wewnętrzne pełnią ważną funkcję użytkową pozwalając na zapewnienie prywatności, ograniczenie hałasu przedostającego się do pomieszczenia z innych części domu lub mieszkania, a także zapobiegają powstawaniu przeciągów. Są także ważnym elementem aranżacji. Warto jednak pamiętać, że w przypadku drzwi wewnętrznych liczy się nie tylko wygląd i cechy użytkowe skrzydła i ościeżnicy, ale również zastosowanych okuć, w tym zawiasów. Przekonajmy się, jakie ich rodzaje stosuje się w najpopularniejszych rodzajach drzwi.

Zawiasy do drzwi przylgowych

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem drzwi są drzwi przylgowe. W ich przypadku skrzydło częściowo chowa się w świetle ościeżnicy, a częściowo zachodzi na nią od zewnątrz. Dzięki takiej konstrukcji przez szczelinę nie przedostaje się światło ani strumień powietrza. W nowoczesnych drzwiach przylgowych najczęściej stosuje się zawiasy wkręcane. Są złożone z dwóch części mających podobną budowę, składając się z części z bolcem, który pozwala na ruch skrzydła oraz nasadzaną nań tulejką mocowaną do skrzydła. Oba elementy są instalowane przy pomocy stabilizującego pręta wchodzącego w skrzydło albo ościeżnicę i dość długiego wkrętu. Zawiasy takie, choć są widoczne, to nie rzucają się zbytnio w oczy, a wykonane ze stali, która może być polerowana, chromowana lub malowana są także elementem dekoracyjnym. Inną opcją są zawiasy kątowe, zbudowane z przykręcanych do skrzydła i ościeżnicy specjalnie wyprofilowanych blaszek połączonych sworzniem.

Zawiasy do drzwi bezprzylgowych

W przypadku drzwi bezprzylgowych, tj. takich, których skrzydło w całości „chowa się” w ościeżnicy zawiasy są na ogół montowane w wyfrezowanych w skrzydle otworach. Elementy mocujące mają zwykle postać blaszek przykręcanych do bocznej powierzchni skrzydła oraz ościeżnicy. Tulejki mogą znajdować się na zewnątrz i być widoczne, podobnie jak w drzwiach przylgowych albo mieć postać mechanizmu ukrywającego się w będącej częścią zawiasu puszce. Oferowane są także zawiasy wahadłowe, które pozwalają na otwieranie skrzydła w obie strony.