Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Jak zabezpieczyć okna przed dziećmi?

dziecko przy oknie

Okna w pomieszczeniu przeznaczonym dla dzieci powinny spełniać najwyższe kryteria, szczególnie jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa. Dobre okna drewniane powinny także chronić dzieci przed niebezpieczeństwem samodzielnego otwarcia i wypadnięcia. Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku to jedno z kluczowych zadań, jakie stoi przed rodzicem lub opiekunem. Ochrona taka powinna być zapewniona głównie w oknach znajdujących się na poddaszu lub piętrze. Ważną cechą dobrego okna dla dziecka powinna być przede wszystkim wzmocniona szyba. Stosowanie szyb zespolonych wzmacnia je i zabezpiecza przed zbiciem i rozsypaniem się szkła. Jak jeszcze można zabezpieczyć okna przed dziećmi?

Klamka z zamkiem lub przyciskiem

Najpopularniejszym sposobem na zabezpieczenie okien przed dziećmi jest zamontowanie w oknach i drzwiach balkonowych klamek na przycisk lub kluczyk. Producenci okien często wyposażają je w klamki z zamknięciem na klucz, dzięki któremu dziecko może samodzielnie okno uchylić, jednak nie otworzy go na oścież. Niemożliwe będzie także otwarcie okna na zewnątrz. Klamka z zamknięciem umożliwia pełne otwarcie skrzydła dopiero po przekręceniu kluczyka. Z kolei klamka z przyciskiem umożliwia otwarcie okna po mocnym wciśnięciu przycisku.

Dla niektórych domowników każdorazowe wkładane kluczyka w celu otwarcia okna może być nieco uciążliwe. Może się także zdarzyć, że domownik włoży klucz i zapomni go wyjąć lub pozostawi klamkę bez żadnej blokady. Dlatego więcej osób wybiera właśnie klamki z przyciskiem, który może być montowany także pod klamką.

Specjalne okucia okienne

Manipulowanie klamką okienną jest w stanie opanować każde dziecko już po 2 lub 3 roku życia. Przekręcenie klamki do pozycji poziomej jest prostą czynnością, która powoduje jednak otwarcie na oścież całego skrzydła. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli okna znajdują się na wyższych piętrach. Dlatego przy zakupie dobrych okien drewnianych do pokoju dziecięcego warto rozważyć zastosowanie specjalnych okuć.

Można wybrać kilka rodzajów okuć, np. takich, w których odwrócona została kolejność otwierania, czyli po przekręceniu klamki do pozycji poziomej, następuje uchylenie skrzydła, natomiast otwieranie okna odbywa się dopiero po obróceniu klamki do pozycji pionowej. Innym rozwiązaniem są okucia, w których została odwrócona kolejność otwierania oraz które mają funkcję bezpiecznego wietrzenia. Taki zabieg zwiększa bezpieczeństwo użytkowania okien przez najmłodszych. Jednak samo okucie o zmienionej kolejności otwierania nie daje całkowitej pewności, że dziecko nie zdoła otworzyć okna, dlatego dla bezpieczeństwa warto zamontować w nim dodatkowe zabezpieczenia.

Zabezpieczenia do okien

Aby zabezpieczyć okna przed otwarciem, należy założyć specjalne blokady okienne. Są one łatwe w montażu – wystarczy zwykły śrubokręt lub wkrętarka. Najczęściej wybieranym typem jest blokada z linką stalową, gdzie jeden koniec blokady montuje się na skrzydle okna, a drugi na ramie lub sąsiedniej komorze okna. Blokada taka umożliwia mikrowentylację, ma funkcję uchylną oraz pozwala na otwarcie okna w bardzo ograniczonym zakresie.

Należy szukać wysokiej jakości okien  i drzwi balkonowych oraz dobrych zabezpieczeń klamki okna. Dobór odpowiednich produktów, zwłaszcza gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo dziecka, jest najważniejsze. Aby zabezpieczenia były skuteczne, należy je zastosować we wszystkich oknach i drzwiach w domu lub mieszkaniu. Są one gwarancja skuteczności, jakości i trwałości.