Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Jak poprawnie wymierzyć drzwi wewnętrzne?

drzwi

Wykończenie wnętrza to nie tylko dobór materiałów, które znajdą się na ścianach lub podłodze, ale także wybór drzwi wewnętrznych oddzielających od siebie poszczególne pomieszczenia. Powinny one pasować do stylu, w jakim zostanie zaaranżowany dom czy mieszkanie. Ważna będzie ich forma, barwa, wyposażenie, np. dodatkowe przeszklenia bądź ozdoby. Liczyć będzie się także oferowana ochrona przed hałasem i przeciągami. Nie można zapominać o tym, że drzwi muszą też być dopasowane do wielkości otworu, w którym zostaną osadzone. Choć w większości przypadków ich rozmiary powinny być wystandaryzowane, przed zamówieniem drzwi należy dokonać pomiarów, upewniając się, że wykonawcy nie popełnili błędu.

Jakie są standardowe rozmiary drzwi?

Drzwi wewnętrzne są wykonywane w kilku rozmiarach. Najczęściej stosowane są drzwi, w których wewnętrzna odległość między ościeżnicami, czyli tzw. światło przejścia, wynosi 80 cm. Są one montowane w otworze o szerokości 90 cm. Niekiedy wykorzystuje się też drzwi węższe lub szersze – w pierwszym przypadku w grę wchodzą szerokości światła przejścia wynoszące 60 lub 70 cm, w drugim 100 i 110 cm. Wielu producentów daje jednak również możliwość zamówienia drzwi dwuskrzydłowych z rozmaitą szerokością dostawki. Nierzadko dostępne są też drzwi o nietypowej szerokości wytwarzane na specjalne zamówienie. Równie istotnym parametrem jest wysokość skrzydła. Ma ono zwykle około 200 cm, choć niekiedy może to być nieco więcej. Liczy się także wysokość ościeżnic – mogą być one nieznacznie dłuższe i wymagać docięcia na odpowiedni wymiar. Niekiedy istnieje też możliwość docięcia skrzydła, zależy to jednak od konkretnego modelu drzwi.

Jak mierzyć otwór na drzwi?

Pomiar otworu na drzwi jest stosunkowo prosty. Należy sprawdzić jego szerokość w przynajmniej trzech punktach – w górze, na środku i na dole. Konieczne będzie też upewnienie się, że wysokość otworu jest prawidłowa – zwykle wystarczą tu dwa pomiary po przeciwnych jego krańcach. Przy zamawianiu drzwi należy też podać szerokość muru, w jakim będą osadzone.