Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Jak energooszczędne okna wpływają na nasze rachunki?

Okna energooszczędne

Nowoczesne budownictwo to budownictwo energooszczędne. Dzięki niemu koszty ogrzewania budynku są niższe, co jest rozwiązaniem przyjaznym nie tylko dla portfela jego właściciela, ale także dla środowiska naturalnego. Trend ten dotyczy również stolarki okienno-drzwiowej, która ma znaczący wpływ na zatrzymywanie ciepła w budynku.

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Okna drewniane energooszczędne na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od zwykłych okien. Ich budowa sprawia jednak, że mają niski współczynnik Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym okna są bardziej energooszczędne. Okna drewniane energooszczędne mają grubsze ramy, dzięki czemu gwarantują mniejsze przenikanie ciepła. Najlepsze okna mają nawet po trzy szyby, dzięki czemu powstają w nich dwie komory, które wypełnia się argonem, by okna były jeszcze „cieplejsze”. Przez niskiej jakości okna z domu może uciekać aż 25% ciepła. Okna energooszczędne nie dopuszczają do takiej sytuacji, jednak są droższe niż zwykłe okna. Czy zatem opłaca się je montować?

Okna energooszczędne a rachunki

Wydatek na okna energooszczędne należy potraktować jako inwestycję. Trudno jest dokładnie określić, po ilu latach nam się ona zwróci, gdyż wszystko zależy od konkretnego przypadku: wielkości domu, sposobu jego ogrzewania, jego termoizolacyjności. W około 150-metrowym domu ogrzewanym gazem ziemnym rocznie można zaoszczędzić ponad 200 zł. Jeśli byłby on ogrzewany energią elektryczną lub gazem ciekłym, oszczędności byłyby jeszcze większe. Mówi się, że okna zazwyczaj zwracają się po około 3-6 sezonach grzewczych. Montaż okien energooszczędnych nie opłaca się w zasadzie tylko w starych, nieszczelnych domach, o bardzo dużym zapotrzebowaniu na energię, opalanych tanim węglem, drewnem czy gazem ziemnym. W nowych budynkach budowanych z nowoczesnych materiałów okna energooszczędne mają znaczący wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Zwróćmy uwagę, że tzw. domy pasywne, które z założenia mają mieć bardzo niskie zapotrzebowanie na energię, zawsze wyposażone są w okna o współczynniki Uw poniżej 0,8. Należy pamiętać o tym, że zakupione okna energooszczędne muszą być odpowiednio zamontowane, by wykorzystywały 100% swoich możliwości.