Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Drzwi tarasowe. Otwierane czy przesuwne?

drzwi na taras

Osoby budujące swój nowy dom, często zastanawiają się, jakie drzwi tarasowe w nim umieścić. Najpopularniejsze rozwiązania na rynku to zwykłe drzwi otwierane, które są jednocześnie najtańsze, oraz drzwi przesuwne, które z kolei są coraz modniejsze. Jakie plusy i minusy mają oba rozwiązania?

Drzwi otwierane

Klasycznie otwierane drzwi, jak już było wspomniane, kuszą niższą ceną. W małych domach, np. działkowych, większość osób montuje proste drzwi otwierane jednoskrzydłowe. W domach jednorodzinnych zazwyczaj wstawia się drzwi dwuskrzydłowe, które wpuszczają do wnętrza sporo naturalnego światła i optycznie je powiększają. Klasycznie otwierane drzwi mają jedną podstawową wadę: do ich otwierania niezbędna jest przestrzeń wokół nich. Skrzydła drzwi mogą drażnić, jeśli otwarte będą przeszkadzały w poruszaniu się po domu. Jeśli pokój dzienny i taras nie mają dużych rozmiarów, lepszym wyborem będą drzwi przesuwne. Z kolei dużym plusem drzwi klasycznie otwieranych jest ich niewątpliwy urok, zwłaszcza w domach dworkowych i tradycyjnych. Tego typu drzwi, jeśli dodatkowo posiadają ozdobne szprosy, po prostu pasują do ich stylu.

Drzwi przesuwne

W większości współczesnych projektów pojawiają się jednak okna tarasowe przesuwne. Dzieje się tak, gdyż ten sposób otwierania jest o niebo praktyczniejszy: skrzydło drzwi nie zajmuje zbyt dużo przestrzeni i nie utrudnia poruszania się po domu lub tarasie. Okna przesuwne wyglądają niezwykle nowocześnie i pozwalają na stworzenie z salonu namiastki prawdziwej oranżerii. Okna przesuwne z szynami zlicowanymi z podłogą ułatwiają też przechodzenie na taras, ograniczając możliwość potknięcia się. Jest to duże udogodnienie dla młodych mam, które na taras wystawiają wózek lub dziecięce zabawki, oraz dla osób niepełnosprawnych czy starszych. Drzwi przesuwne mogą zapewnić prawie niczym nieograniczony widok na ogród i umożliwiają nowoczesną, praktyczną aranżację pokoju dziennego. Są w ostatnich latach najchętniej wybieranym typem drzwi tarasowych.