Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Dlaczego izolacja cieplna okien i drzwi jest tak ważna?

Wyciek ciepła

Okna i drzwi są podstawowymi elementami każdego budynku. Decydując się na kupno stolarki okiennej oraz drzwiowej należy zwrócić uwagę nie tylko na aspekt wizualny, ale i na jakość wykonania oraz ich funkcjonalność. Tego typu elementy służą latami, dlatego warto w nie zainwestować i cieszyć się dobrą izolacją zarówno akustyczną, jak i cieplną przez długi czas.

Dobra izolacja cieplna – wygoda i oszczędność

Izolacja cieplna okien i drzwi jest bardzo ważnym aspektem, który zapewnia nie tylko wygodę, ale i oszczędność. Brak szczelności jest szczególnie odczuwany w miesiące zimowe. Wtedy dochodzi do nadmiernej utraty ciepła z wnętrza budynku, co sprawia, że koszty związane z ogrzaniem go znacząco wzrastają. Nieprawidłowa izolacja cieplna zmusza właścicieli budynku do zużywania większej ilości energii, co wpływa negatywnie nie tylko na najbliższe otoczenie, ale i na ekologię w skali globalnej. Zadbanie o ten aspekt przynosi bardzo wiele korzyści zarówno osobom, które bezpośrednio dotyka, jak i dla całego środowiska.

Przed zakupem nowej stolarki okiennej lub drzwiowej należy zaznajomić się ze współczynnikiem przenikalności ciepła, który jest oznaczany literą U i jest wyrażany w jednostce [W\m2K]. Określa on ilość ciepła, które ucieka przez okna lub drzwi w normalnych warunkach. Z definicji wynika, że im niższy jest, tym mniejsze są straty, dlatego podczas zakupu warto decydować się na elementy posiadające możliwie jak najniższy współczynnik U.

Jak zwiększyć izolację cieplną w swoich oknach i drzwiach?

Stolarka okienna i drzwiowa z czasem ulega zużyciu. Często nie trzeba od razu decydować się na całkowitą wymianę, ale wystarczy wstawić nowe uszczelki. Można również uszczelnić krawędzie ościeżnic i muru za pomocą pianki montażowej. Innym, bardzo skutecznym rozwiązaniem jest montaż rolet zewnętrznych, które doskonale chronią przed utratą ciepła, mrozem oraz wiatrem. Co ciekawe, one podobnie jak okna i drzwi, także posiadają współczynnik U, dlatego można wybrać dokładnie takie, które będą jak najlepiej dostosowane do potrzeb.