Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Czy ramy okien z drewna są odporne na promieniowanie UV?

otwarte okno


Aby ochronić konstrukcję ram okiennych z drewna przed działaniem różnych czynników pogodowych, w tym także przed szkodliwym promieniowaniem UV, wilgocią i innymi zjawiskami, należy zastosować odpowiednie środki konserwujące – w pełni ekologiczne i bezpieczne dla domowników.

Jak promieniowanie UV wpływa na elementy z drewna?

Słońce wpływa na powierzchnię elementów drewnianych zarówno poprzez zawartą w promieniach energię cieplną, jak i poprzez ultrafiolet wnikający w głąb struktury drewna. W połączeniu z innymi zjawiskami, np. opadami, może szybko – nawet w ciągu kilku tygodni – zmienić kolor drewna, które nie zostało poprawnie zabezpieczone. Okna drewniane, jeśli nie będą regularnie konserwowane, mogą stać się srebrnoszare, a na powierzchni ram pojawią się drobne, nieestetyczne włókna. Warto pamiętać, że niechronione elementy z drewna stają się również mniej wytrzymałe.

Jak chronić ramę okienną przed słońcem?

Aby zabezpieczyć okna drewniane i ochronić je przed niepożądaną zmianą zabarwienia, należy zastosować specjalne powłoki ochronne. Duże znaczenie ma również regularna konserwacja stolarki okiennej. To najlepszy sposób na ochronę ramy z drewna przed działaniem nie tylko promieniowania UV, lecz także wilgoci i wielu innych czynników zewnętrznych. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli przedłużyć żywotność konstrukcji, która zapewni bezproblemową eksploatację. Warto zwrócić uwagę, że nowoczesne okna drewniane zostają już właściwie zabezpieczone przez producenta. Takim rozwiązaniem są zabezpieczenia osłoną aluminiową – zewnętrzna część ramy zyskuje dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV i uszkodzeniami fizycznymi.