Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Cechy stolarki okiennej z teaku

drewna tekowego


Dąb, sosna i orzech to podstawowe typy drewna, które przychodzą nam na myśl przy wskazywaniu najpopularniejszych gatunków do produkcji stolarki okiennej. Dlaczego więc coraz częściej inwestorzy decydują się na stolarkę z drewna egzotycznego, choćby z teaku?

Czym jest drewno tekowe?

Teak, w wersji spolszczonej określany jako drewno tekowe, to gatunek rosnący w południowo-wschodnim rejonie Azji. Od wieków znane jest ze swej trwałości, dzięki czemu było i jest stosowane choćby do produkcji łodzi czy wagonów kolejowych, a w ostatnich dekadach nawet do wytwarzana obudów do akumulatorów. Sprawdza się ponadto do produkcji stolarki okiennej, która dzięki jego właściwościom charakteryzuje się kilkoma specyficznymi parametrami. 

Jakie są główne zalety okien z drewna tekowego?

Teak w stanie naturalnym zawiera bardzo dużo olejków i kwasu krzemowego, dlatego też praktycznie nie nasiąka wodą oraz jest niewrażliwy na działanie substancji chemicznych, także tych, które mogą niszczyć niezabezpieczoną stal lub zwykłe drewno. Co to oznacza w przypadku okien? Przede wszystkim to, że będą one nadzwyczaj trwałe i odporne na często skrajne warunki pogodowe. Okna z drewna tekowego nie będą ponadto butwieć, gnić i nieestetycznie się przebarwiać, nawet po wielu latach od montażu, mogą jedynie delikatnie ciemnieć. Teak nie jest również podatny na odkształcenia, co skutkuje jego stabilnością wymiarową, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku stolarki okiennej.

Wygląd okien z teaku

Okna z drewna egzotycznego, także z teaku, wciąż są stosunkowo rzadko spotykane w naszym kraju, przede wszystkim ze względu na nieco wyższą cenę, aniżeli stolarka z rodzimych gatunków drzew. Właśnie dzięki temu będą stanowić znakomitą ozdobę każdego domu, teak ma bowiem bardzo ciekawą kolorystykę. Jest to najczęściej ciepły odcień brązu z nutą czerwieni, który w miarę upływu czasu nabiera głębi i jeszcze ciekawszego wyglądu.

Jak widać stolarka okienna z teaku to coś więcej niż powiew egzotyki w naszym domu – to przede wszystkim gwarancja trwałości na długie lata.