Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?

Drzwi zewnętrzne są uważane przez wiele osób za wizytówkę domu lub mieszkania, jednak poza estetycznym wyglądem powinny się cechować również funkcjonalnością i odpowiednimi parametrami. Jak jednak odnaleźć się w gąszczu niejasnych specyfikacji technicznych? Można po prostu skorzystać z naszego krótkiego poradnika, w którym tłumaczymy, na co należy zwrócić szczególną uwagę w czasie zakupu zewnętrznej stolarki drzwiowej.
Energooszczędność
Współczynnik przenikania ciepła U stanowi jeden z istotniejszych parametrów technicznych dobrych drzwi zewnętrznych. To właśnie on oznacza, ile ciepła może potencjalnie uciec z naszego domu przez zamontowane drzwi. Odczytywanie wspomnianego współczynnika jest bardzo łatwe – im jest on niższy, tym mniejsze są straty energii cieplnej.
W czasie wyboru drzwi warto zapytać więc sprzedawcę, jakim poziomem termoizolacyjności cechuje się interesujący nas model. Trzeba przy tym jednak zachować ostrożność, ponieważ producenci często nie podają współczynnika przenikania ciepła dla całych drzwi, tylko dla jego poszczególnych elementów konstrukcyjnych (np. wypełnienia skrzydła), które posiadają lepsze właściwości izolacji termicznej.
Od 2021 roku w życie wejdą nowe wymagania izolacyjności cieplnej, zgodnie z którymi współczynnik przenikania dla zewnętrznej stolarki drzwiowej nie będzie mógł przekraczać 1,3 W/(m²K).
Ochrona przed hałasem
Wbrew pozorom drzwi mogą stanowić skuteczną barierę przed zewnętrznym hałasem – jest to szczególnie przydatne w przypadku domów zlokalizowanych w centrach dużych miast oraz w pobliżu węzłów komunikacyjnych. Aby dowiedzieć się, jaki jest poziom izolacyjności akustycznej drzwi zewnętrznych, należy sprawdzić współczynnik Rw (wyrażany w decybelach). Im wartość jest większa, tym ciszej we wnętrzu domu.
Standardem dla większości dostępnych na rynku modeli drzwi jest izolacyjność akustyczna na poziomie 30 dB. Oczywiście można również znaleźć wersje z bardziej zaawansowanym wygłuszeniem, które jeszcze skuteczniej ochroni nas przed zgiełkiem – jednym z rozwiązań konstrukcyjnych są specjalne systemy uszczelek. Niestety wielu producentów stolarki nie informuje, w jakim stopniu ich wyroby tłumią niechciane dźwięki – w takim wypadku konieczne będzie dopytanie sprzedawcy.
Wysoki poziom bezpieczeństwa
Istotną rolą drzwi wejściowych jest zabezpieczanie domu przed nieproszonymi gośćmi. Klasyczna stolarka, niezależnie od rodzaju zastosowanego materiału, nie stanowi jednak dla włamywaczy dużego wyzwania. Jeżeli zależy nam więc na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim najbliższym, to dobrym wyborem będą drzwi antywłamaniowe. Odporność na włamanie jest obecnie regulowana normami unijnymi i oznacza się ją za pomocą klas – od R1 do R6. Każda kolejna klasa oznacza coraz lepszy poziom ochrony.
Aby drzwi zewnętrzne mogły zabezpieczać dom przed włamaniem, powinny charakteryzować się solidną budową oraz specjalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Zaliczamy do nich m.in. wręgi francuskie, bolce antywłamaniowe czy też dodatkowe akcesoria w postaci klamek odpornych na rozwiercenie.