pb
pb
Dobre wejście w nowy rok - metka
Dobre wejście wn owy rok - promocja

Zaparowane okna – jak sobie z tym radzić?

zaparowane okna

W okresie jesienno-zimowym na oknach w domach i mieszkaniach mogą pojawić się małe, wodne kropelki. Związane jest to głównie z wyższą wilgotnością powietrza oraz znacznymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Co powoduje parowanie szyb i jak temu zapobiegać?

Co powoduje parowanie szyb?

Parowanie okien związane jest z różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, dlatego najczęściej skraplającą się parę wodną na szybie możemy zaobserwować rano lub wieczorem, kiedy różnice są największe. Okna drewniane, które mają dobre parametry termoizolacyjne, bez odpowiedniego systemu wentylacji, będą przyczyniały się do większej różnicy temperatur między szybą wewnętrzną i zewnętrzną. Właśnie wtedy możemy zaobserwować skraplanie się wody na szybie zewnętrznej. Parowanie szyb po stronie wewnętrznej jest związane z dużą wilgotnością powietrza w pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia. Skraplanie się pary wodnej jest zjawiskiem  fizycznym — zupełnie naturalnym, jak powstawanie rosy na trawie, które nie jest związane z jakością wykonania okien drewnianych.

Nie należy jednak lekceważyć tego zjawiska. Dłuższe utrzymywanie się wilgoci w pomieszczeniu może prowadzić do powstania pleśni, nieprzyjemnego zapachu w domu, a nawet do chorób dróg oddechowych, dlatego nadmiar wilgoci z mieszkania powinien być systematycznie odprowadzany poprzez  system wentylacji i systematyczne wietrzenie.

Jak zapobiegać parowaniu okien?

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat rozwijała się produkcja okien coraz bardziej szczelnych.  W konsekwencji w wielu domach powstał problem z naturalną wentylacją grawitacyjną, co prowadzi do powstawania wilgoci i parowania okien. Dobrym sposobem na zminimalizowanie tego problemu jest zakup okien drewnianych. Naturalny materiał, z którego są wykonane, umożliwia przepływ powietrza. Okna drewniane możemy wyposażyć w nawiewniki, co dodatkowo poprawi wymianę powietrza i zapobiegnie parowaniu szyb okiennych. Możemy też wybrać okna drewniane   z mikrowentylacją. Nie należy także zapominać o odpowiednich systemach wentylacji pomieszczenia.

Parowanie okien między szybami świadczy o rozszczelnieniu się i utracie parametrów termoizolacyjnych okna. Aby uniknąć tego problemu, warto wybierać renomowanych producentów stolarki okiennej. Dzięki temu będziemy mieć pewność wysokiej jakości wykonania, a w razie problemów możliwość skorzystania z gwarancji i wymiany nieszczelnego okna.