Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Jak wybrać drzwi zewnętrzne?

drzwi zewnętrzne


Drzwi wejściowe są wizytówką naszego domu. Ich stylistyka musi być dopasowana do charakteru mieszkania oraz współgrać z elewacją budynku. Wygląd nie jest jednak najważniejszym aspektem, jaki musimy wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wymiary, konstrukcję, wykończenie oraz parametry izolacyjności. Odpowiednie drzwi zewnętrzne muszą być trwałe, solidne, wytrzymałe i estetyczne, a także zapewniać maksymalne bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Wybór drzwi zewnętrznych w 5 krokach

 

  1. Odpowiednio dopasuj rozmiar drzwi. Najistotniejszą kwestią jest rozmiar drzwi zewnętrznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny mieć min. 90 cm szerokości oraz min. 2 metry wysokości. W budownictwie jednorodzinnym najlepiej sprawdzają się standardowe drzwi prostokątne i jednoskrzydłowe. Oczywiście można się zdecydować na mniej klasyczne rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że niestandardowa szerokość drzwi wpłynie na szybszą eksploatację ich elementów konstrukcyjnych. Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku powinny otwierać się do wewnątrz, aby nie zaburzać drogi ewakuacji, natomiast w zabudowie jednorodzinnej mogą otwierać się na zewnątrz.
  2. Zastanów się nad wyborem materiału. Drzwi wejściowe produkowane są najczęściej ze stali, aluminium, tworzywa sztucznego, włókna szklanego oraz drewna. Drzwi zewnętrzne drewniane to najczęściej spotykany wariant ze względu na dużą wytrzymałość i dobrą izolacyjność termiczną. Drewniane drzwi zewnętrzne najczęściej wykonywane są z dębu, mahoniu, sosny oraz świerku. Często w jednym modelu drzwi spotkać można różne materiały. Przykładowo, drzwi stalowe mogą być powlekane folią PVC lub wykończone okładziną z płyt drewnopodobnych.
  3. Sprawdź gwarantowany poziom bezpieczeństwa. Drzwi wejściowe pełnią wiele funkcji, a jedną z najważniejszych jest funkcja ochronna. Powinny posiadać solidne systemy bezpieczeństwa, zabezpieczające przed włamaniem. Istotna jest wytrzymała konstrukcja i solidne zamki oraz wyposażenie w bolce antywyważeniowe i wkładki antywłamaniowe. Zwróćmy uwagę na posiadają klasę odporności na włamanie RC, zgodną z normą europejską. Standardowe drzwi zewnętrzne posiadają klasę bezpieczeństwa 1 lub 2. Drzwi antywłamaniowe klasę 3 bądź 4. Natomiast klasa 5 i 6 zarezerwowana jest dla drzwi pancernych.
  4. Pamiętaj o ochronie przed warunkami atmosferycznymi. Prawidłowo dobrane drzwi zewnętrzne muszą posiadać wystarczającą izolację termiczną, która zapobiegnie przenikaniu ciepła i pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę w domu. Istotny jest parametr przenikalności cieplnej drzwi. Jego wartość nie powinna przekraczać 1,5 W/(m²K). Przenikalność cieplna w dużej mierze uzależniona jest od zastosowanego wypełnienia drzwi. Najpopularniejsze materiały wypełniające to styropian, wełna mineralna lub pianka poliuretanowa.
  5. Dowiedz się, jaka jest izolacyjność akustyczna drzwi zewnętrznych. Zabezpieczenie przed utratą ciepła to nie jedyny parametr izolacyjności, jaki należy wziąć pod uwagę. Ważna jest również izolacja akustyczna, czyli ochrona przed dźwiękami. Oscyluje ona zazwyczaj pomiędzy 27 a 43 dB i oczywiście im jest wyższa – tym lepiej. Satysfakcjonujące własności tłumienia dźwięków mają drzwi o współczynniku większym niż 30 dB.