Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Węgarek w oknie - jego rola i znaczenie

okno


Okna zapewniają dopływ światła słonecznego do pomieszczeń. Wpływają na termikę budynku, zarówno na tempo jego nagrzewania się latem, jak i szybkość wychładzania zimą. Duże okna mogą być przyczyną nadmiernych strat ciepła, gdyż zawsze okno szybciej wychłodzi się niż ściana (nawet ta cienka, nieocieplona). Podstawą jednak każdej budowy w odniesieniu do stolarki okiennej jest je prawidłowe osadzenie w otworze okienny. Tu niewskazane są nawet najmniejsze nieszczelności, czy też odchylenia od pionu.

Pomocne w prawidłowym umieszczeniu okna w otworze okiennym są węgarki. Dawniej standardowo używane w domach budowanych z cegieł, gdzie otwór okienny był budowany ze skosem w stronę środka pomieszczenia. Maiło to zapobiegać po prostu wypadnięciu okna z ościeżnicy. Zobaczmy, dlaczego dziś warto rozważyć zastosowanie węgarków?

Jakie są zalety węgarka?

Węgarek to po prostu kawałek wystającego fragmentu ściany przy otworze okiennym. Podstawową funkcją węgarka jest utrzymywanie szczelności między ościeżnica a murem. Poza tym węgarek w oknach niesie za sobą takie korzyści jak:

  • Wspomniana ochrona okna przed wypadnięciem na zewnątrz,

  • Ochrona pomieszczenia przed zacinającym deszczem, silnym wiatrem,

  • Ochrona pianki montażowej przed wilgocią (konieczne jest zastosowanie dodatkowo listew uszczelniających),

  • Zmniejszenie mostka termicznego wokół ościeżnicy (docieplenie pomieszczenia),

Węgarek wczoraj i dziś

Tak jak napisaliśmy, stosowanie węgarka w oknie było standardem w dawnym budownictwie Montaż okien z użyciem obramowania z boków i z góry (węgarek) powodowało, że okno praktycznie opierało się na tej ramie, stabilizując jego położenie. Nie dość, że był ułatwiony montaż okna, to jeszcze mieliśmy ochronę przed wypadnięciem okna na zewnątrz.

Dziś węgarki dotyczą określonych technik montażu okien. Chodzi tu o tzw. ciepły montaż, stosowane ocieplenia ścian budynku. W przypadku trójwarstwowej ściany (zbudowanej z trzech różnych materiałów o odmiennych parametrach termicznych) węgarki buduje się z cegieł klinkierowych. W przypadku ścian jednowarstwowych węgarków nie stosuje się w ogóle.

Brak węgarków przy ścianach jednowarstwowych wynika z faktu, że ani beton komórkowy, ani pustaki poryzowane nie wymagają dodatkowego docieplenia. Rolę węgarka pełni tu bowiem listwa plastikowa, umożliwiające szczelne połączenie się tynku elewacyjnego z ościeżnicą okna i parapetem zewnętrznym.

Podobnie będzie, jeśli nasz dom będzie miał ściany dwuwarstwowe. Zastosowanie warstwy dociepleniowej zachodzącej na ościeżnicę okna zapewnia jej wystarczającą ochronę przed wilgocią, wiatrem, dlatego stosowanie węgarka w tym przypadku jest zbędne.

Widzimy więc, że decyzja o tym, czy zastosować węgarek w oknach nie jest prosta i wymaga szerszego spojrzenia na konstrukcję budynku. Kluczowe są tu planowane rozwiązania technologiczne, techniki budowlane, na jakie się zdecydujemy, dlatego decyzję, czy zastosować węgarki w oknie, czy nie przedyskutować z ekipą budowlaną, której zlecimy montaż stolarki okiennej.