Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Szprosy w oknach. Hit czy kit?

Szprosy


Szprosy w oknach to najprościej mówiąc linie, które dzielą okna na mniejsze części. Są bardzo charakterystyczne dla domów tradycyjnych, zabytkowych i dworkowych. Nie oznacza to jednak, że nie okien ze szprosami nie znajdziemy w nowoczesnych aranżacjach. Ponieważ są bardzo zdobne, ich zakup należy dobrze przemyśleć i dobrać model perfekcyjnie pasujący do stylu domu.

Rodzaje szprosów

Szprosy występują w kilku różnych rodzajach. Możemy kupić okna ze szprosami międzyszybowymi, które są jednymi z droższych. Szprosy w środku okna zdecydowanie ułatwiają ich mycie. Do czyszczenia pozostając zwykłe, gładkie powierzchnie szkła, nie musimy męczyć się z gromadzącym się na szprosach brudem. Innym rodzajem są szprosy konstrukcyjne, które wykonuje się z tego samego materiału, co dane okna drewniane. Mają one bardzo dobry wpływ na sztywność i wytrzymałość okna, często mają szerokość ramy. Dlatego warto je montować w naprawdę dużych oknach. Kolejnym rodzajem szprosów są szprosy wiedeńskie, czyli naklejane. Pomiędzy taflami szkła umieszcza się ślepy szpros, a następnie po obu stronach okna dokleja się do niego cienkie listwy. Nie jest to jednak praktyczne rozwiązanie. Szprosy nie tylko zbierają brud, ale do tego mogą odkształcać się pod wpływem wysokich temperatur.

Plusy i minusy

Czy zatem warto montować szprosy? Jeśli chodzi o praktyczność tego rozwiązania, najlepszym wyborem są szprosy międzyszybowe, które nie utrudniają mycia okien. Inne rodzaje szprosów szybko doprowadzają właścicieli domów do frustracji. Pamiętajmy, że im grubsze są szprosy, tym więcej odbierają nam naturalnego światła, które wpada do domu. Do tego okna ze szprosami są droższe! Mimo to wiele osób decyduje się na nie. Dlaczego? Oczywiście ze względów estetycznych. Szprosy nadają domowi tradycyjnego, eleganckiego i gustownego wyglądu. Dobrze dobrane do stylu domu okna drewniane ze szprosami sprawiają, że ma on wyjątkowy charakter. Chociaż nie mają żadnego praktycznego zastosowania, dla wielu osób są esencją tradycyjnego polskiego stylu dworkowego.