Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Jak poradzić sobie z opadającymi drzwiami?

Opadanie drzwi


Opadanie drzwi to dość powszechny problem, który pojawia się zazwyczaj kilka lat po montażu. Powodów może być kilka, ale efekt zawsze jest ten sam – skrzydło zaczyna szurać po ziemi, utrudniając komfortowe użytkowanie i obniżając parametry techniczne całego systemu drzwiowego. Wbrew pozorom naprawa takiej usterki nie jest szczególnie trudna i można ją przeprowadzić samodzielnie. Tłumaczymy, Jak poradzić sobie z opadającymi drzwiami.

Dlaczego drzwi z czasem opadają?

Głównym powodem opuszczania się drzwi jest po prostu ich duży ciężar, który nadmiernie obciąża zawiasy, a konkretniej zlokalizowane w nich śruby. Połączenie sporych obciążeń oraz intensywnej eksploatacji sprawia, że zaczynają się one stopniowo wykręcać i luzować. Mogłoby się wydawać, że to nic poważnego, ale to właśnie od prawidłowego mocowania śrub uzależnione jest bezproblemowe działanie całego systemu drzwiowego.

Problem opadających skrzydeł drzwiowych dotyczy najczęściej wejścia frontowego (ponieważ jest stosunkowo często użytkowane), zwłaszcza jeżeli zostało wykonane z masywnego materiału – chodzi więc przede wszystkim o drzwi drewniane lub takie, które są wyposażone w metalowe elementy czy też duże przeszklenia.

Za opuszczaniem się drzwi nie musi jednak wcale stać ciężar skrzydła tylko… nas samych. Być może w czasie otwierania „uwieszamy” się na drzwiach, obciążając w ten sposób ościeżnicę. Często zdarza się, że robią to też dzieci, dlatego warto zwracać uwagę na zachowanie naszych pociech.

Do czego mogą doprowadzić opadnięte drzwi?

Obniżone drzwi z dużym prawdopodobieństwem zaczną szurać po podłodze, wydając przy tym bardzo nieprzyjemne dźwięki i utrudniając przy okazji domykanie skrzydła. Dla niektórych osób taka usterka może wydawać się mało uciążliwa, ale jeżeli z czasem się jej nie naprawi, to może dojść do znacznie poważniejszych następstw, takich jak chociażby wyrwanie zawiasu i wypadnięcie drzwi z futryny. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych niespodzianek, należy uważnie obserwować stan stolarki drzwiowej i w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki.

Obniżony komfort użytkowania to jednak nie jedyny minus opadających drzwi. Wszelkie nieprawidłowości w działaniu skrzydła drzwiowego przekładają się też na nasze bezpieczeństwo oraz komfort cieplny. Źle zamocowane drzwi nie będą stanowiły dobrej bariery przed włamywaczami oraz ciepłem, które w czasie sezonu grzewczego może uciekać przez nieszczelności w obrębie wejścia do naszego domu.

Jak naprawić opadające drzwi?

Przeprowadzenie naprawy nie powinno sprawić większego problemu, zwłaszcza wtedy, gdy nasze drzwi mają już swoje lata i są wyposażone w proste zawiasy. Wówczas wystarczy dokręcić gwint zawiasu w ościeżnicę – robimy to tak długo, aż skrzydło powróci do pożądanego położenia w poziomie. Jeżeli chcemy podnieść zbyt nisko osadzone drzwi, to do tego celu należy wykorzystać specjalne podkładki.

Powyższy sposób działania sprawdzi się również w przypadku nowszych modeli zawiasów – różnica polega na tym, że do regulacji będziemy potrzebowali klucza imbusowego. Aby skorygować ułożenie drzwi, należy dokręcić śruby – górna odpowiada za pozycję w poziomie, a dolna w pionie.

Istnieje również trzeci rodzaj zawiasów, tzw. 3D, który jest wyposażony w aż cztery śruby. Samodzielna regulacja tego mechanizmu może sprawiać jednak problemy, dlatego zalecamy, aby skorzystać z pomocy profesjonalistów – w przeciwnym razie możemy pogorszyć sytuację i sprawić, że drzwi będą jeszcze bardziej rozregulowane.