Jak pielęgnować klamki drzwi zewnętrznych?

Klamki to bardzo istotny element drzwi zewnętrznych, który powinien być regularnie poddawany odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Niestety często o tym zapominamy, nawet przy okazji poważniejszych porządków i czyszczenia stolarki. To duży błąd, ponieważ na powierzchni klamek gromadzi się sporo zanieczyszczeń, z którymi możemy mieć bezpośredni kontakt. Na szczęście dbanie o właściwy stan tych elementów wcale nie jest trudne - tłumaczymy, w jaki sposób je pielęgnować.
Dlaczego warto dbać o czystość klamek?
Korzyści płynące z utrzymania klamek oraz uchwytów drzwiowych w należytej czystości są oczywiste. Na wspomnianych elementach zbiera się bowiem kurz, bakterie i inne zanieczyszczenia, które za pośrednictwem naszych dłoni mogą przenieść się do wnętrza domu czy mieszkania. Jest to szczególne istotne w przypadku drzwi zewnętrznych, ponieważ mają z nimi kontakt nie tylko domownicy, ale również goście, sąsiedzi, listonosze czy kurierzy. Sytuacja zagrożenia epidemiologicznego udowodniła nam, że zachowanie właściwej higieny otaczających nas przedmiotów jest bardzo ważne.
Jednak względy bezpieczeństwa nie są jedyną przesłanką do dbania o czystość klamek. Nie mniej ważne są walory estetyczne – w końcu klamki stanowią prawdziwą ozdobę i wieńczą domową stolarkę zewnętrzną. Dostępne dziś na rynku modele umożliwiają podkreślenie dowolnego stylu, zarówno bardziej klasycznego, jak również minimalistycznego lub vintage. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej designerska klamka nie zachwyci swoim wyglądem, jeżeli nie będzie utrzymana w należytym porządku.
Czyszczenie klamek – o czym należy pamiętać?
Przy pielęgnacji klamek najważniejszy jest dobór właściwego środka czyszczącego. Nie wolno korzystać z detergentów, które zawierają w swoim składzie alkohol lub substancje żrące i alkaliczne, ponieważ mogą uszkodzić warstwę ochronną. Do usunięcia większości drobnych zabrudzeń w zupełności wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń rozpuszczony w ciepłej wodzie. Jeżeli nie zda on egzaminu, można skorzystać z roztworu octu lub soku z cytryny. Jeszcze bardziej uciążliwy brud może wymagać zastosowania stężonego roztworu spirytusu – mikstura nie może mieć jednak kontaktu z powierzchnią stolarki.
Wybór właściwego detergentu to nie wszystko – nie mniej ważna jest też decyzja dotycząca ściereczki. Najbezpieczniejszym produktem będzie bezszwowa szmatka z mikrofibry lub bawełny. Stanowczo odradzamy zakup czyścików o ostrym wykończeniu takich, jak twarde gąbki, metalowe druciaki czy też szczotki ze sztywnym włosiem. Takie narzędzia mogą zarysować lub trwale uszkodzić powierzchnię klamki.
Ostatni krok to właściwa technika mycia klamek. Nie jest to czynność skomplikowana, jednak przy jej wykonywaniu nie należy wykorzystywać dużej siły – kluczem jest delikatność i dokładne oczyszczenie wszelkich zakamarków (do tego celu można wykorzystać np. używaną szczoteczkę do zębów). Po zakończeniu pielęgnacji klamki należy wytrzeć do sucha za pomocą czystej ściereczki lub ręcznika papierowego.