Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Co oznacza współczynnik Uw okna?

współczynnik Uw okna


Współczynnik przenikania ciepła Uw to jeden z najważniejszych parametrów okien. To on informuje nas, ile ciepła ucieka przez stolarkę okienną. Wpływa nie tylko na komfort termiczny w naszych domach, mieszkaniach czy biurach, ale również decyduje o wysokości rachunków za ogrzewanie. Im niższy współczynnik Uw, tym mniej energii “ucieka” przez okno.

Czym właściwie jest współczynnik przenikania ciepła Uw?

Współczynnik Uw określa ilość ciepła (energii), jaka przenika przez okno o powierzchni 1 m2, gdy różnica temperatury powietrza po obu stronach przegrody wynosi 1°C. Jest to współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, jednak na jego wartość wpływają również parametry poszczególnych elementów, czyli pakietu szybowego (Ug) oraz profili (Uf), a także rodzaj ramki między szybami. Oprócz tego bardzo ważne są zastosowane przez producenta okien parametry izolacyjne stolarki, m.in. specyfika wzmocnień, liczba i szerokość komór w profilu, liczba tafli szkła itd. Niebagatelne znaczenie odgrywa też prawidłowo wykonany montaż okna. Dlatego też podczas analizy parametrów okna nie należy brać pod uwagę wyłącznie wartości współczynnika Uw, ale też warto dokładnie zaznajomić się ze specyfikacją produktu, który zamierzamy zastosować w budynku.

Współczynnik Uw a właściwości stolarki okiennej

Jak już zostało wspomniane, współczynnik Uw wpływa na komfort cieplny w pomieszczeniach. Zimą chroni nas przed chłodem, z kolei latem przed upałem przedostającym się do wnętrza. Korzyści z posiadania okien o niskim współczynniku przenikania ciepła doceniamy jednak najbardziej w chłodnych miesiącach. Przez nieszczelne okna możemy tracić bardzo dużo energii, co przekłada się na wysokie rachunki za ogrzewanie. Inwestując w wysokiej jakości stolarkę okienną o dobrych parametrach, w dłuższej perspektywie możemy poczynić spore oszczędności.

Na współczynnik Uw powinny zwrócić szczególną osobę właściciele domów i budynków pasywnych, w przypadku których wymagania dotyczące parametrów termicznych są znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.