Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Okucia do okien drewnianych – co warto wiedzieć?

okucia do okien drewnianych


Kupując okna, zwracamy uwagę na wybór odpowiednich profili oraz na zapewnieniu sobie optymalnego poziomu izolacji cieplnej. Warto też poświęcić czas na przyjrzenie się okuciom, które odpowiadają za bezproblemowe i komfortowe funkcjonowanie oka.

Czym są okucia obwodowe?

Najczęściej montuje się w oknach drewnianych okucia obwodowe, które po zamknięciu okna  mocują ramę ościeżnicy w kilku miejscach, rozłożonych na obwodzie okna. Dzięki temu okno jest szczelnie zamknięte i nie odkształca się. Okna drewniane z dobrze dobranymi i wyregulowanymi okuciami będą otwierały się płynnie i bez kłopotów. Od rodzaju okuć zależy sposób otwierania okna. Okucia są rozwieralne, uchylne lub rozwieralno-uchylne. W ofercie producentów okien znajdziemy też możliwość zakupu okuć do okien drewnianych, umożliwiających mikrorozszczelnienie okna. Dzięki temu możliwa jest wentylacja pomieszczenia przez szczelinę powstałą między ramą a ościeżnicą. Okucia do okien drewnianych mogą być wyposażone w stopniowany uchył. Umożliwia to ustawienie okna w kilku położeniach – od minimalnego rozszczelnienia po uchylenie. Pozwala to na lepsze regulowanie intensywności wietrzenia, w zależności od upodobań i temperatury na zewnątrz. Przydatna może się okazać również blokada antyzatrzaskowa, która chroni okno przed zamknięciem podczas silnego wiatru.

Okna antywłamaniowe

Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć okna przed włamaniem, to warto pomyśleć o  odpowiednich okuciach okiennych wyposażonych w  grzybki antywłamaniowe. Są to ośmiokątne rolki dociskowe, które działają razem z zaczepami na obwodzie ościeżnicy, ryglując okno. Połączenie grzybka i zaczepu antywłamaniowego tworzy punkt antywyważeniowy. Im więcej takich punktów, tym większa odporność okna na włamanie. Dodatkowym zabezpieczeniem antywłamaniowym jest klamka wyposażona w zamek lub w zatrzask unieruchamiający mechanizm otwierania okna. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego wykonano okno. Jednolita struktura drewna sprawia, że zamontowane wkręty do zaczepów antywyważeniowych pracują całą płaszczyzną, są więc trudniejsze do sforsowania. Okucia do okien drewnianych są więc jednym z ważniejszych elementów, na które powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze producenta okien drewnianych. Od ich właściwego wyboru będzie zależało bezproblemowe funkcjonowanie okna oraz nasze bezpieczeństwo.