Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Okno oddychające - co to znaczy?

okno


Z biegiem lat stolarka drewniana zyskała w Polsce stale powiększające się grono zwolenników. Naturalne, ekologiczne i doskonałe parametry drewna sprawiły, że tego rodzaju okna są coraz chętniej wybierane. W niektórych materiałach reklamowych można spotkać się z pojęciem „okien oddychających”. Co to znaczy?

Wentylacja w oknie

Szczelność okna to pojęcie nieco bardziej skomplikowane, niż mogłoby to się wydawać. Nowoczesna stolarka okienna musi zatem chronić przed zimnem i wilgocią, jednocześnie nie pozwalając wydostać się ciepłu zgromadzonemu w środku pomieszczeń. Oprócz tego na szczególną uwagę zasługują parametry związane z oddychaniem i wentylacją.

Jeżeli w obiekcie budowlanym działa wentylacja grawitacyjna – standardowe rozwiązanie, które najczęściej jest montowane w budynkach pozbawionych zaawansowanych instalacji – kluczowym aspektem będzie konieczność wentylacji drogą okienną. Nieoddychające okna – zbyt szczelne – przyczyniają się do rozwoju wilgoci, pleśni i grzybów, czyli czynników szkodliwych nie tylko dla zdrowia, lecz także dla trwałości ścian budynku.

Kiedy mamy do czynienia z wadliwą wentylacją?

Wilgotność wzrasta, gdy w pokoju przebywa kilka osób albo zaczynasz gotować lub zmywać naczynia? Jeśli krople wilgoci osiadają na powierzchni, a okna zaczynają być zamglone, to mamy do czynienia z wadliwą wentylacją w domu. Oddychające drewniane okna – w przeciwieństwie do produktów z plastiku – zapewniają lepszą wentylację, gdyż świeże powietrze idealnie przepływa przez strukturę ramy okiennej. Stolarka drewniana pozwoli stworzyć niezwykle korzystny mikroklimat, zmniejszając wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Warto zatem zastanowić się nad wyborem okien oddychających.