pb
pb
Dobre wejście w nowy rok - metka
Dobre wejście wn owy rok - promocja

Odkażanie klamek w czasie pandemii

czyszczenie klamek

Szalejący na całym świecie SARS-CoV-2 jest niebezpiecznym wirusem osłonkowym, przed którym możemy się bronić poprzez dokładne i częste mycie rąk. Niemniej ważna jest dezynfekcja powierzchni płaskich i urządzeń elektronicznych takich jak telefony komórkowe, laptopy, zegarki. Jednym z kluczowych miejsc w domu, które powinno być poddawanemu regularnemu odkażaniu, są klamki drzwi wejściowych. Są one bardzo często dotykane, zarówno przez domowników, jak i osoby z nami niemieszkające – kurierów, listonoszy, dostawców, sąsiadów. Koronawirus ma zdolność utrzymywania się na powierzchniach, skąd bardzo łatwo przechodzi na nasze dłonie. Taka sytuacja zwiększa ryzyko zachorowania.

Dezynfekcja klamek zewnętrznych drzwi drewnianych

Wbrew pozorom przy czyszczeniu klamek bardzo ważny jest też materiał, z jakiego zostały wykonane drzwi. Dlaczego? Środki dezynfekcyjne mogą spłynąć na ich powierzchnie, grożąc uszkodzeniem. W przypadku zewnętrznych drzwi drewnianych należy unikać agresywnych środków z dodatkiem substancji alkalicznych i rozpuszczalnikowych. Mogą one zaszkodzić powłoce lakierniczej, powodując nieestetyczne łuszczenia. To pozbawia drzwi dodatkowej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Preparaty stosowane do stolarki drewnianej nie powinny zawierać też alkoholu, ale jak wiadomo, w przypadku dezynfekcji jest to raczej niemożliwe. Zakazane są także produkty na bazie chloru, gdyż powodują odbarwienia, których usunięcie jest często niemożliwe. Dlatego produkt do czyszczenia trzeba koniecznie nakładać na ściereczkę, nigdy bezpośrednio na klamkę. Jest to szczególnie ważne przy aerozolach.

Akcesoria też są ważne

Ściereczka do czyszczenia powinna być miękka – najlepiej bawełniana. Można użyć również jednorazowego ręcznika papierowego o gładkiej strukturze. Wszelkie gąbki z ostrą powłoką, druciaki czy szczoteczki będą powodem rys oraz ubytków w powłokach uszlachetniających i antykorozyjnych. Po zakończonej dezynfekcji warto przetrzeć klamkę ściereczką delikatnie nasączoną czystą wodą. Wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju najróżniejszych wirusów i bakterii, dlatego na koniec klamkę należy osuszyć.