pb
pb
Dobre wejście w nowy rok - metka
Dobre wejście wn owy rok - promocja

Najważniejsze parametry okna drewnianego

okien do salonu

Tym, co w największym stopniu przykuwa wzrok gości w domu, są duże okna, przez które wpada duża ilość światła słonecznego. Dzięki temu wnętrze domu staje się jasne i bardziej przestrzenne. Drewniane okna ze względu na swój klasyczny i elegancki wygląd potrafią zintensyfikować ten efekt. Warto jednak sprawdzić, na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas ich montażu. 

 

Gatunek oraz kolor drewna

 

O wielu aspektach użytkowania okien przesądza gatunek drewna. Do najczęściej wykorzystywanych, ale i charakteryzujących się największą trwałością, należą drewno dębowe, sosnowe oraz coraz częściej egzotyczne odmiany, takie jak np. orzech amerykański lub mahoń. Są to gatunki drzew, które charakteryzują się długowiecznością, ale także wytrzymałością na wiele czynników. Gwarantują również odpowiedni stopień izolacyjności cieplnej oraz ochrony przed hałasem.

 

Każdy gatunek drewna charakteryzuje się inną kolorystyką, często zawierającą w sobie od kilku do kilkunastu wariantów odcieni. Biorąc pod uwagę, że na okna drewniane decydujemy się również, aby wydobyć charakter pomieszczenia, nie jest to mało znaczący element. 

 

Parametry przepuszczalności ciepła oraz energii słonecznej

 

Najważniejszymi parametrami, które decydują o komforcie użytkowania domu, są współczynnik przenikania ciepła oraz promieniowania słonecznego. Pierwszy z nich decyduje o tym, jakie są właściwości izolacyjne okien. Oznacza to, że aby zapobiec stratom ciepła, należy zastosować okna, które charakteryzują się niską wartością tego czynnika. Z kolei drugi z nich koncentruje się na tym, ile światła słonecznego dociera do wnętrza pomieszczenia, a przez to o ile zwiększa się ilość energii pochodzącej z promieniowania. Wartość czynnika można regulować wielkością powierzchni szyb. 

 

Grubość profilu

 

Na wartość wyżej wymienionych współczynników okien drewnianych wpływ ma grubość profilu. Dziś najczęściej stosuje się te o grubości 78 oraz 92. Dzieje się tak głównie z tego względu, że zapewniają one odpowiednią ochronę przed stratami ciepła, ale także dają możliwości zwiększenia wielkości otworów okiennych, a co za tym idzie: ilości światła w pomieszczeniu. 

 

Wysoka jakość oraz funkcjonalność okien drewnianych

 

Wszystkie te czynniki nie tylko decydują o funkcjonalności okien oraz estetyce wnętrza. Drewniane okna coraz częściej wypierają modele plastikowe, co może oznaczać, że za kilka sezonów ich obecność będą znacząco podnosić wartość nieruchomości. Okna drewniane mają także wpływ na jakość powietrza w domu, ponieważ nie zwiększają emisji oparów, z którą mamy do czynienia w przypadku tworzyw sztucznych.