Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze i montażu drzwi

montaż dzwi

Drzwi to ważny i reprezentacyjny element każdego domu, wpływający zarówno na estetykę całej elewacji, jak również komfort i bezpieczeństwo domowników. Niestety, stolarka nie spełni swojej roli, jeżeli zostanie niewłaściwie dobrana lub w czasie jej montażu dojdzie to poważnych błędów. Na co warto zwrócić więc uwagę i czego należy się wystrzegać przy mocowaniu skrzydła drzwiowego? Przygotowaliśmy zbiór najczęściej popełnianych błędów, abyś mógł ich uniknąć i zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów oraz strat finansowych.

Do czego mogą doprowadzić błędy popełnione w czasie montażu?

Część prywatnych inwestorów z chęci oszczędności nie decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy monterskiej, tylko samodzielnie podejmuje się montażu drzwi. Brak odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz narzędzi to jednak najprostsza droga do popełnienia rażących błędów, których konsekwencje mogą okazać się bardzo kosztowne.

Wszelkie nieprawidłowości wpływają bezpośrednio na komfort domowników. Źle zamontowane drzwi doprowadzają do:

  • ucieczki ciepła, a co za tym idzie wyraźnego obniżenia komfortu cieplnego oraz zwiększenia rachunków za ogrzewanie,
  • osłabienia izolacyjności akustycznej, czyli ochrony przed hałasami dobiegającymi z zewnątrz obiektu,
  • spadku poziomu bezpieczeństwa,
  • utrudnienia wygodnego korzystania z drzwi (skrzydło może np. opadać i ocierać się o podłogę, uniemożliwiając bezproblemowe otwieranie i generując przy okazji nieprzyjemne odgłosy).

Drzwi są niespójne z wyglądem elewacji

Dla wielu właścicieli domów kwestie estetyczne stolarki są równie ważne, co jej funkcjonalność oraz komfort użytkowania. W przypadku dobierania skrzydeł zewnętrznych należy pamiętać o tym, aby były spójne zarówno z wyglądem naszej elewacji, jak i ogólnym charakterem całego obiektu. Przykładowo, proste drzwi zewnętrzne drewniane sprawdzą się zarówno w przypadku minimalistycznych domów, jak i tych bardziej klasycznych. Masywna stolarka z tego samego materiału w wersji z bogatymi zdobieniami nie będzie jednak raczej pasowała do nowoczesnych budynków, gdzie przeważa surowy beton, szkło oraz metal.

Zdaniem ekspertów, dobrym pomysłem jest dobranie drzwi w kolorze ścian – wówczas stolarka będzie niemal niewidoczna. Dla fanów klasycznego wzornictwa polecamy z kolei skrzydła drewniane z głębokim wybarwieniem oraz widocznym usłojeniem. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór takich drzwi, które cechują się uniwersalnym designem, dzięki czemu sprawdzą się w niemal każdym przypadku – jest to szczególnie polecane wówczas, gdy nie jesteśmy jeszcze przekonani, jak będzie ostatecznie wyglądała fasada naszego domu.

Niewłaściwy pomiar otworu drzwiowego

Jednym z częściej popełnianych błędów przy wyborze drzwi jest dobór ich złego wymiaru, który wynika z nieprawidłowego wykonania pomiaru ościeży. W efekcie możemy kupić drzwi, które okażą się zbyt małe (wówczas skrzydło będzie zbyt luźno osadzone, co uniemożliwi jego stabilne zamocowanie, a w przyszłości może nawet doprowadzić do wypadnięcia ościeżnicy) lub zbyt duże (w tym scenariuszu nie będziemy dysponowali odpowiednią przestrzenią, aby wprowadzić piankę uszczelniającą, co wywoła problemy ze szczelnością całego pakietu).

Aby uniknąć tego błędu, należy zadbać o precyzję pomiarów. W tym celu przed samym mierzeniem konieczne jest dokładne oczyszczenie otworu drzwiowego ze wszystkich zanieczyszczeń, takich jak kurz czy też odstające kawałki tynku. Warto sprawdzić też, czy nasza oścież zachowuje 90° w każdym ze swoich kątów. Ostatnim krokiem jest odmierzenie szerokości i wysokości otworu z pomocą miarki budowlanej.

Skrzydło otwiera się w niewłaściwą stronę

Drzwi otwierają się w inną stronę, niż początkowo zaplanowaliśmy? Istnieją dwie przyczyny tego kłopotliwego błędu. Pierwszym z nich jest odwrotne zamontowanie ościeżnicy w otworze drzwiowym. Łatwo uniknąć tego niedopatrzenia – należy kierować się prostą zasadą, która mówi, że w przypadku drzwi prawych, część ościeżnicy z zawiasami powinna być ulokowana po prawej stronie ościeży (i odwrotnie przy drzwiach lewych). Drugim źródłem problemu może być dobór nieodpowiednich drzwi, tj. takich, które mają zawiasy z niewłaściwej strony.

Co prawda prawo budowlane w żaden sposób nie określa montażu drzwi pozwalającego na ich otwieranie w daną stronę, jednak w wielu przypadkach (a zwłaszcza małych pomieszczeniach) ma to ogromny wpływ na codzienny komfort domowników. Nieprzemyślane zamocowanie skrzydła może uniemożliwić wymarzone zaaranżowanie przestrzeni lub sprawić, że korzystanie z niej będzie po prostu niewygodne.