Kiedy montować okna?

Kiedy montować okna? Pytanie z pozoru brzmi banalnie, ale odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Na tę czynność składa się wiele czynników i każdy z nich należy uwzględnić po to, aby podjąć słuszną decyzję. Montaż zarówno okien aluminiowych, jak i drewnianych w nieodpowiednim momencie może skutkować poważnymi konsekwencjami, dlatego należy bardzo poważnie oraz rozsądnie podjeść do tematu.
Zacznijmy od tego, że wstawienie okien zamyka stan surowy inwestycji, co oznacza, że prace montażowe powinny rozpocząć się dopiero na etapie stanu surowego otwartego, czyli w momencie, gdy wszystkie ściany zostały wzniesione, a pokrycie dachowe zamontowane. Ta czynność powinna być wykonana przed rozpoczęciem tynkowania zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.
Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas montażu okien?
Montaż okien powinien być wykonany nie tylko na właściwym etapie inwestycji, ale i w odpowiednich warunkach. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wszystkie ściany były w pełni osuszone. Jest to bardzo ważne, ponieważ montaż okien ogranicza wymianę powietrza i może to doprowadzić do gromadzenia się wilgoci pomieszczeniu. Takie warunki sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów oraz mogą powodować pęcznienie ościeżnic. Kolejnym, bardzo istotnym aspektem po wstawieniu okien jest to, aby wewnątrz budynku utrzymywać temperaturę powyżej 5˚C. To pozwala na wyeliminowanie wyżej wspomnianej wilgoci, która niestety ma tendencję do gromadzenia się w budynkach niezamieszkałych lub takich, które mają nieodpowiedni przepływ powietrza oraz są niedostatecznie ogrzewane.
Warto także wiedzieć o tym, że jeśli inwestycja zostanie przerwana na etapie surowym otwartym, to nie powinno się podejmować czynności związanych z montażem okien. Ten etap należy wykonać po wznowieniu prac budowlanych w obrębie obiektu. Pozostawienie stanu surowego zamkniętego na dłuższy czas może spowodować nieodwracalne zniszczenie ościeżnic, szczególnie wykonanych z drewna, które jest bardzo podatne na chłonięcie wody z powietrza w przypadku braku odpowiedniej wentylacji. W efekcie ościeżnice mogą się odkształcać i pękać, a co za tym idzie – nie będą spełniały swoich funkcji oraz nie będą wyglądały estetycznie.