pb
pb
Dobre wejście w nowy rok - metka
Dobre wejście wn owy rok - promocja

Jakie okna będą odporne na wilgoć?

łazienka

Okna mają służyć nam przez wiele lat, dlatego warto dobrać je tak, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Są one na co dzień narażone nie tylko na warunki panujące na zewnątrz, ale również wewnątrz budynku. Z zewnątrz mają one do czynienia z niską temperaturą, promieniowaniem UV, deszczem, śniegiem, gradem czy silnym wiatrem. Z kolei wewnątrz budynku, szczególnie w kuchni i łazience, okno musi sobie poradzić ze znacznie wyższym poziomem wilgotności. Codzienne czynności typu gotowanie, pranie, kąpiel lub prysznic zwiększają wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach i domach.

Zimą i jesienią niska temperatura na dworze zniechęca domowników do wietrzenia pomieszczeń, co uniemożliwia odpowiednią wentylację. Konsekwencją tego jest zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniach (przekraczająca 60%) – główna przyczyna parowania szyb. Duża wilgotność utrzymująca się dłuższy czas prowadzi do powstania pleśni i grzybów w mieszkaniu.

Mechanizmy wentylacyjne działające w domu powinny być uzupełnione o odpowiednie okna, które stanowią jeden z najważniejszych elementów służących wymianie powietrza. Są one szczególnie ważne w pomieszczeniach, w których wytwarzane są znacznie większe ilości pary wodnej. Mowa tutaj o kuchni, łazience czy pralni. Dlatego okna oprócz dobrych parametrów związanych z energooszczędnością, powinny charakteryzować się również odpornością na wilgoć i trwałością.

Aby rozwiązać problem, producenci okien wprowadzili różnego rodzaju innowacje w systemach okiennych. Nowoczesne okna wyposażone są np. w okucia z funkcją mikrowentylacji. Producenci okien drewnianych w Warszawie zauważają, że przy oknach wyróżniających się dużą szczelnością, dobrym rozwiązaniem będą mikrowentylatory lub nawiewniki, montowane zarówno na oknie, jak i w ścianie. Do wyboru są nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe lub ręczne.

Okna drewniane odporne na wilgoć

Z myślą o tym, by wilgoć nie przyspieszała niszczenia okien, produkuje się wysokiej jakości okna drewniane. Dlatego ich zwolennicy nie muszą obawiać się szkodliwej wilgoci. Okna drewniane dodatkowo pokrywa się ochronną warstwą poliuretanową (np. potrójną warstwą lakieru). Ważnym elementem takich okien jest także mikrowentylacja albo nawiewniki, które umożliwiają cyrkulację powietrza bez potrzeby otwierania okien. W zależności od występujących warunków eksploatacji powinno się je także odnawiać pokrywającą powierzchnie ram i ościeżnic powłoką lakierniczą. W ramach przygotowań do malowania należy powierzchnię odkurzyć, oczyścić, odtłuścić i osuszyć. Prace trzeba przeprowadzić w temperaturze otoczenia, tj. między 10-24˚C, natomiast wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 85%.

O jakości okien drewnianych decydują w dużej mierze użyte do produkcji materiały i zastosowane techniki. Wybór wysokiej klasy drewna pozwoli korzystać ze wszystkich zalet okien. Przykładowo, drewno teak charakteryzuje się woskowym połyskiem, zawdzięczanym dużej zawartości naturalnych olejków i krzemionki. To czyni teak wysoko odpornym na zmienne warunki atmosferyczne, butwienie i gnicie. Narażone na wilgoć czy niskie temperatury nie traci swoich właściwości. Rozważając zakup okien drewnianych, warto zastanowić się także nad oknami z drewna meranti, dębu, sosny, orzecha amerykańskiego, czy iroko.