Drewno iroko w stolarce okiennej

Iroko to gatunek drewna egzotycznego, pochodzącego z lasów tropikalnych zachodniej, środkowej i wschodniej Afryki. Jego łacińska nazwa to Milicia Excelsa. Rośnie na żyznych glebach gliniastych oraz na terenach wilgotnych, zasobnych w wodę. Podobnie, jak inne rodzaje drewna egzotycznego, tak Iroko znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie i meblarstwie. Jest szczególnie popularny w stolarce okienno-drzwiowej oraz w produkcji podłóg, mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Okna drewniane iroko są nie tylko wyjątkowo trwałe, ale charakteryzują się również atrakcyjnym zróżnicowaniem barwnym.
Okna drewniane iroko dla wymagających
Okna z drewna iroko to doskonała propozycja dla klientów, wymagających najwyższej trwałości. Drewno iroko wyróżnia się na tyle dużymi parametrami wytrzymałościowymi, że stosowane jest nawet w szkutnictwie do budowy statków! Okna drewniane iroko są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Długotrwałe oddziaływanie deszczu, śniegu, wiatru czy promieni UV nie wpłynie negatywnie na ich strukturę i właściwości. Nie poddają się procesom gnilnym i atakom insektów. Są odporne na działanie wilgoci i zabezpieczone przed zagrożeniami biologicznymi, ponieważ drewno iroko posiada naturalne oleje ochronne. Z tego powodu okna z drewna iroko wyróżniają się wyjątkowo długą żywotnością. Warto wziąć pod uwagę fakt, że okna z drewna iroko są odporne na płowienie, dzięki temu zachowują swój pierwotny, estetyczny wygląd przez bardzo długi czas.
Wyjątkowe właściwości drewna iroko
Drewno iroko należy do gatunków ciężkich. Jest twarde, gęste i stabilne wymiarowo. Jego średnia gęstość to około 690 kg/m3. Wilgotność drewna iroko wynosi około 12%. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na ściskanie, ale niewielką na rozciąganie. Dobrze łączy się na gwoździe i wkręty. Klejenie drewna iroko nie stwarza problemów, a jego obróbka nie należy do skomplikowanych. Nie posiada charakterystycznego zapachu, wyróżnia się za to atrakcyjnym zróżnicowaniem kolorystycznym. Posiada wyrazistą, jasnożółtą lub cytrynową barwę. Z biegiem czasu, pod wpływem działania powietrza i światła, powierzchnia drewna ciemnieje. Okna drewniane iroko zaczynają przyjmować kolor od żółtobrązowego do ciemnobrązowego, co stanowi dodatkowy walor wizualny. Spotkać można również drewno w odcieniu szarożółtym, złotobrązowym lub oliwkowo-brązowym. Charakterystyczne dla drewna iroko są ciemne pręgi.