Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Dobór rozmiaru okien. Co warto wiedzieć?

wymiana okien


Okna są nie tylko elementem dekoracyjnym w naszych domach, pomieszczeniach gospodarczych, czy budynkach firmowych. Zapewniają przedostawanie się światła dziennego do wewnątrz pomieszczeń, wpływając na oszczędności energii elektrycznej, nasze samopoczucie i zdrowie. Brak dostatecznie silnego światła jest niekorzystny dla naszego portfela i samopoczucia. Zbyt duże okna narażają nas np. na. zwiększone koszty eksploatacji budynku w okresie grzewczym. Z jednej strony oszczędzamy na energii elektrycznej, z drugiej strony straty ciepła dużym rozmiarem okien, wyrównujemy większymi kosztami ogrzewania domu.

Od czego zacząć przymierzając się do zakupu okien?

Wybór rozmiaru okien musimy zacząć od określenia, ile czasu zamierzamy spędzać w danym pomieszczeniu. Gdyż ogólnie okna dzielą się na:

  • przeznaczone na stały pobyt ludzi – gdzie dane osoby spędzają minimum 2 godziny dziennie (salony, sypialnie, kuchnie itp.),

  • przeznaczone do pobytu okazjonalnego nieprzekraczającego 2 godzin lub takich, które używamy do wykonania danych czynności dorywczych (kotłownia, garaż, garderoba).

W zależności od tego wstępnego rozeznania dobieramy proporcję wielkości okna. Dla pomieszczeń pierwszego stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8 w drugim przypadku 1:12.

Jak zakupić okna dobrej wielkości?

Można przyjąć założenie (które nakłada na nas prawo budowlane), że w przypadku pomieszczeń o powierzchni 10 m2 okno sugeruje się okno nie mniejsze niż 1,5 x 0,85 m (okno połówkowe). Nie jest to wielkość okna gwarantująca komfortowy pobyt dzienny bez konieczności korzystania ze sztucznego oświetlenia. Dla pełnej wygody w momencie, kiedy zamierzamy często korzystać z takiego pokoju lepiej zastosować okno standardowej szerokości.

Warto wiedzieć, iż w przypadku projektowania tzw. szklanych ścian, okien werandowych, koszt ogrzania takiego pomieszczenia będzie wyższy niźli w przypadku zastosowania w nim okna standardowych rozmiarów. Jest to spowodowane prostym faktem, iż okno gorzej kumuluje ciepło niż ściana, latem natomiast duże okna, szczególnie o wystawie południowej będą szybko nagrzewały pomieszczenie, dla komfortu przebywania w nich konieczne będzie stosowanie zewnętrznych rolet.

Właśnie celem uniknięcia powyższych sytuacji, uniknięcia zbytniego przegrzewania pomieszczeń latem i konieczności zwiększenia kosztów ogrzewania zimą, najlepiej zachować proporcje okien na poziomie 1:5-1:4 w stosunku do powierzchni podłogi. W przełożeniu na wielkość okien możemy przyjąć założenie, żeby okno miało kształt prostokąta o stosunku boków do siebie na poziomie od 1:2 do 1:1,5, przy czym jego węższa część nie powinna być mniejsza niż 0,8 m.

Mając przed sobą wiele wielkości, rozmiarów okien za typowe uznane będą te, których wymiary wynoszą 1765 mm x 1435 mm i mają oznaczenie symbolem: O36/O37. Oznacza to, że okno ma szerokość 1765 mm i wysokość 1435 mm. W przypadku rozmiarów okien, bez względu na producenta, zawsze pierwsza wielkość oznacza szerokość, a druga długość celem uniknięcia nieporozumień przy zakupie.