pb
pb
Dobre wejście w nowy rok - metka
Dobre wejście wn owy rok - promocja

Dlaczego okna są hitem eksportowym Polski?

fabryka okien

Firmy działające w krajowej branży stolarki otworowej w ostatnich latach stały się kluczowymi eksporterami w Europie i na świecie. Polskie okna drewniane i aluminiowe można kupić w wielu krajach, np. w Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii czy Czechach. Od dwóch dekad można zaobserwować, że rodzimi producenci zdecydowanie postawili właśnie na eksport. Na czym polega fenomen polskich okien?

Rekordowe wzrosty w 2021 roku

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego wartość eksportu stolarki otworowej wzrosła aż o 24% w 2021 roku. Istotną kategorią eksportowanych wyrobów były okna z drewna, a także okna i drzwi wykonane z aluminium. Roczna wartość ich eksportu wyniosła odpowiednio niemal 585 i 415 mln EUR. Importerzy z całego świata cenią nasze produkty ze względu na ich najwyższą jakość, wieloletnią trwałość i ogromną funkcjonalność.

Państwa Unii Europejskiej są kluczowymi rynkami zbytu dla stolarki otworowej z Polski. Największym unijnym importerem pozostają Niemcy, które w minionym roku zakupiły ponad 25% okien i drzwi z drewna oraz aluminium. Innymi odbiorcami były: Włochy, Belgia, Holandia, Słowacja, Szwecja i Czechy. Jednak ich udziały były zdecydowanie mniejsze, choć wciąż zauważalnie znaczące. Ważnym światowym rynkiem zbytu pozostają Stany Zjednoczone, które chętnie nabywają okna produkowane nad Wisłą.

Co zadecydowało o sukcesie polskich fabryk?

Główną przyczyną sukcesu polskich fabryk jest lokalizacja – produkcja odbywa się na terytorium jednego kraju, gdzie stawia się na wysokiej jakości surowce od lokalnych producentów. Dostawy są terminowe i nie wpływają niekorzystnie na procesy produkcyjne. Polska dysponuje świetnie wyposażonymi parkami maszynowymi i zaawansowanymi technologiami. Polscy pracownicy stale podnoszą swoje kompetencje, co też przekłada się na ogromny sukces branży okiennej.