Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Na czym polega ciepły montaż okien?

montaż okien


Aby móc cieszyć się zapewnianymi przez producenta parametrami stolarki okiennej, należy najpierw zadbać o jej właściwy montaż. Obecnie coraz większą popularność zdobywa tzw. ciepły montaż, czyli mówiąc fachowo warstwowy, który stopniowo zastępuje miejsce klasycznych metod instalacji skrzydeł okiennych. Niestety wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy z korzyści, jakie niesie za sobą montaż warstwowy. Tłumaczymy, na czym dokładnie polega.

Dlaczego ciepły montaż okien jest tak ważny?

Wraz z rozwojem budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz wzrastającą świadomością konsumentów na temat racjonalnego zarządzania wydatkami za ogrzewanie, izolacyjność termiczna stała się najważniejszym parametrem technicznym okien. Współczynnik przenikania ciepła U jest wskaźnikiem, który określa, ile ciepła może potencjalnie uciec z naszego domu. Już w 2021 roku zaczną obowiązywać bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące tego wskaźnika – okienna stolarka fasadowa nie będzie mogła przekraczać 0,9 W/m²K, z kolei stolarka połaciowa 1,1 W/m²K.

Zastosowanie okien, które charakteryzują się doskonałą termoizolacyjnością sprawi, że zminimalizujemy straty energii cieplnej wynikające z nieszczelności. W efekcie system ogrzewania będzie mógł działać wydajniej, a koszt jego eksploatacji będzie niższy. Oczywiście zakładając, że okna zostały właściwie zamontowane – w przeciwnym wypadku niemała inwestycja nie przyniesie zakładanych efektów dla komfortu termicznego domowników.

Złe połączenie ramy okiennej z ościeżem naraża izolację na kontakt z wilgocią, która ma destrukcyjny wpływ na stan popularnych pianek montażowych. W efekcie tracą one swoje właściwości, prowadząc do powstawania mostków termicznych. Z pomocą przychodzi ciepły montaż, który sprawdzi się zarówno w przypadku okien drewnianych, jak też PCV czy wykonanych z aluminium.

Ciepły montaż okien krok po kroku

Ciepły montaż pozwala na dokładne uszczelnienie miejsca, gdzie okno styka się ze ścianą zewnętrzną. Aby tego dokonać stosuje się trzy warstwy uszczelniające (stąd fachowa nazwa tej metody, czyli warstwowa), są to kolejno:

  • warstwa środkowa, czyli izolacyjna. Do jej wykonania stosuje się najczęściej popularną piankę poliuretanową, która ma za zadanie chronić zarówno przed zimnem, jak i niepożądanymi hałasami zewnętrznymi. Izolator musi pozostać suchy, bo tylko wtedy może zachować swoje właściwości – zawilgocenie to najprostsza droga do rozwoju pleśni i szybszego przemarzania. W przypadku klasycznego montażu jest to jedyna warstwa.
  • warstwa wewnętrzna, czyli paroszczelna. Jej zadaniem jest zabezpieczenie pianki montażowej przed kontaktem z parą wodną i wilgocią, która gromadzi się wewnątrz pomieszczeń. W tym celu stosuje się specjalny rodzaj paroszczelnej taśmy okiennej.
  • warstwa zewnętrzna, czyli paroprzepuszczalna. Spełnia dwie funkcje. Po pierwsze chroni izolację przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych, a przy okazji zabezpiecza ją przed silnym wiatrem oraz szkodliwym działaniem promieniowania UV. Po drugie umożliwia ucieczkę wodzie, która zebrała się w szczelinie między ościeżnicą a ościeżem. Do stworzenia tej warstwy wykorzystuje się taśmy paroprzepuszczalne.

O czym należy jeszcze wiedzieć?

Warstwowy montaż okien to świetny sposób, aby uszczelnić warstwę izolacyjną w złączu okiennym, uniemożliwiając powstawanie mostków termicznych czy też problemów z zawilgoceniem i ucieczką energii cieplnej. Ciepły montaż nie jest jednak łatwym zadaniem – potrzeba do niego sporego doświadczenia, wiedzy i umiejętności, dlatego prace warto powierzyć profesjonalnej ekipie. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko błędów montażowych, które mogą być fatalne w skutkach.

Niestety, ale ciepłego montażu nie można przeprowadzić w każdym obiekcie. Ten sposób instalacji sprawdzi się m.in. w nowych budynkach oraz domach pasywnych, jednak nie nada się w przypadku starszego budownictwa, które posiada jednolite i nieocieplone ściany.