Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Czy okna drewniane wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych?

drewniane okno dachowe


Okna drewniane to prawdziwe piękno na lata. Są energooszczędne, solidne i posiadają ponadczasową estetykę. Ich zakup to także inwestycja, która podniesie prestiż nieruchomości i zagwarantuje większy komfort na długie lata. Drewno to wytrzymały i trwały materiał konstrukcyjny, ceniony przez najwybitniejszych budowniczych i projektantów.

Warto jednak wiedzieć, że okna drewniane w zależności od gatunku drewna inaczej reagują na warunki atmosferyczne i uszkodzenia. Wiele z nich posiada fabryczne zabezpieczenia, które chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak zanieczyszczenie środowiska czy warunki atmosferyczne. Jednak, aby zadbać o ich wygląd, warto poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym, które przełożą się także na ich dłuższą żywotność.

Systematyczne czyszczenie i mycie okien drewnianych

Mycie okien drewnianych, zarówno szyb, jak i ram, powinno odbywać się średnio trzy razy w roku, szczególnie przed okresem zimowym. Jest to ważne, gdyż gromadzące się zanieczyszczenia mogą uszkodzić powłokę lakierniczą. Jak prawidłowo myć okna? Otóż na początku należy zebrać wszystkie zabrudzenia za pomocą miękkiej ściereczki z naturalnych tkanin. Najlepiej zanurzyć ją w letniej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości środku czyszczącego, np. płynu do mycia naczyń. Po usunięciu kurzu i brudu wystarczy osuszyć ramy okien papierowym ręcznikiem.

Podczas mycia okien nie należy jednak stosować środków zawierających amoniak, ponieważ mogą uszkodzić lakier. Dobre okna drewniane lubią, kiedy się je systematycznie czyści. Ich regularne mycie i odpowiednia pielęgnacja sprawią, że odwdzięczą się nam estetycznym wyglądem i sprawnością przez długie lata.

Konserwacja okien drewnianych

Podczas mycia okien należy dokładnie sprawdzać okucia na skrzydle i ościeżnicy pod względem funkcjonalności oraz stopnia zużycia. Jeżeli mechanizm nie działa poprawnie i hałasuje, wówczas trzeba oczyścić go z brudu oraz osuszyć. Następnie warto użyć smaru lub oleju maszynowego, jednak bez zawartości żywic i kwasów. Raz w roku można zastosować emulsję do konserwacji lub pastę do pielęgnacji drewna. Przy czym należy unikać tego procesu podczas upału czy mrozu.

Prawidłowo wykonana konserwacja odświeży powłokę i zamknie mikropęknięcia, utrudniając tym samym wnikanie wilgoci w ramy okien. Odnowa powierzchni lakierniczej, która pokrywa powierzchnię ram i ościeżnic również jest ważna, szczególnie jeżeli zauważysz uszkodzenia lakieru i odpryski. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja okien drewnianych zagwarantuje lekkość ich działania oraz uchroni je przed zbyt wczesnym zużyciem.