Przesuwamy ceny w dół - metka
Przesuwamy ceny w dół - promocja


Do czego służy parapet zewnętrzny?

zewnętrzny parapet


Parapety zewnętrzne stanowią nieodzowną część elewacji większości budynków, jednak rzadko zastanawiamy się nad rolą tego elementu, zwłaszcza przy jego zakupie. To spory błąd, ponieważ dobrze dobrany podokiennik w połączeniu z prawidłowym montażem uchroni zarówno okno, jak i konstrukcję obiektu przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, podkreślając przy okazji styl, w jakim utrzymany jest nasz dom. W niniejszym tekście tłumaczymy, do czego służą parapety zewnętrzne i dlaczego są tak ważne.

Bariera przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi

Mogłoby się wydawać, że parapety zewnętrzne są wykorzystywane wyłącznie ze względu na swoje walory estetyczne, jednak w rzeczywistości główną rolą tego elementu jest ochrona elewacji oraz ścian budynku przed działaniem czynników naturalnych – przede wszystkim wilgoci z opadów atmosferycznych. Podokiennik osłania płaszczyznę znajdującą się pod oknem, czyli zarówno górną krawędź warstwy ocieplenia i tynku, jak również mur. Dzięki temu w strukturę budynku nie dostaje się woda, która jest w stanie pogorszyć właściwości materiałów termoizolacyjnych oraz tynku.

Parapety zabezpieczają również przed szkodliwym działaniem wiatru. Silniejsze podmuchy mogą naruszyć i odspoić strukturę tynku czy też poszczególnych warstw izolacyjnych, co jest jedną z najprostszych dróg do powstania mostków termicznych. Solidny podokiennik zadba o doskonałą szczelność, która wyeliminuje ten problem, zapewniając dodatkową ochronę przed przenikaniem zimna do wnętrza domostwa.

Ozdoba elewacji

Dla wielu inwestorów wygląd parapetów zewnętrznych oraz ich spójność z charakterem danego obiektu jest równie istotna, co ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Producenci podokienników wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i dostarczają produkty w wielu wersjach kolorystycznych i materiałowych, umożliwiających niemal dowolną personalizację i dobór pozycji idealnie trafiającej w gusta.

Na rynku można znaleźć parapety do użytku zewnętrznego wykonane z ocynkowanej blachy stalowej, aluminium, PCV, żywicy epoksydowej, kamienia (najczęściej granitu czy marmuru), a nawet ceramiki. Bez żadnego problemu można więc znaleźć parapet, który będzie współgrał z drewnianymi oknami czy też stolarką wykonaną z aluminium. Ostateczny wybór zależy wyłącznie od osobistych preferencji, jednak jeżeli zależy nam na trwałości, to warto zastanowić się nad podokiennikami z naturalnego kamienia lub konglomeratu.

Montaż parapetów zewnętrznych

Nawet najlepszy parapet nie spełni swojej funkcji, jeżeli zostanie nieprawidłowo zamontowany. Kluczowa zasada mówi, że przy osadzaniu podokiennika należy zachować 5 stopniowy spadek w kierunku zewnętrznym. Tak proste rozwiązanie umożliwi swobodny odpływ gromadzącej się wody opadowej. Warto też pamiętać, że parapet zewnętrzny powinien być wysunięty poza lico ściany, najlepiej około 5 cm, oraz posiadać tzw. kapinos, czyli wygięte w dół zakończenie. Dzięki temu spływająca woda nie będzie miała kontaktu z powierzchnią elewacji.